2024 Ekokırım Suçuyla Mücadele Yılı Olsun

0

Datça MUÇEP Meclisi katılımcıları, Türkiye’nin başka yerleriyle koordineli olarak tüm Türkiye’yi, tüm gezegenimizi tehdit eden ekolojik yıkıma dikkat çekerek, İklim Adaleti Koalisyonunun öncülüğü ile meclise sunulan yurttaşlar tarafından 28bin imza ile hazırlanmış Ekokırım Yasasının onaylanması ve 2024’ün ekokırımla mücadele yılı olması için bir basın açıklaması yaptı.
Açıklama Datça Berkin Elvan Anıtı önünde MUÇEP gönüllüsü Renate Ömeroğulları tarafından okundu. Açıklamaya aralarında Datça Belediye Başkanlığına ve Belediye Meclisine adaylığını koyan Datçalılar dahil hayli kalabalık bir topluluk katıldı…

Datça MUÇEP Meclisinin bu etkinliğine dair yerel basından haber linkleri:
1-  DatçaGündem web sitesi:  Yurttaşlar Ekokırım Yasasını Yapıyor | datçagündem (wordpress.com)
2- Haber ve İnsan web sitesi: 2024 Yılı Ekokırım Suçuna Karşı Mücadele Yılı Olsun – ÇEVRE – Milas ve çevresindeki toplumsal ve kültürel gelişmeleri bizimle takip edin. (haberveinsan.com)
3- GündemFethiye web sitesi

Okunan bildiri:

Basına ve Kamuoyuna

2023 yılı hem Türkiye’de hem de dünyada ekolojik yıkımların arttığı, tüm yaşam alanlarının tüm canlılar için giderek daraldığı, havanın, suyun ve toprağın daha çok kirlendiği bir yıl oldu. Dünyanın dört bir yanındaki yaşam savunucularının bu yıkımlara karşı kolektif karşı koyuşu yani yaşamı savunma mücadelesi ise dayanışma ile devam ediyor.

Etkisi geniş coğrafyalar ve nesiller boyunca devam edecek, geri döndürülemez tahribata yol açan doğa katliamlarının “ekokırım suçu” kapsamında değerlendirilmesi için iki yıldır mücadele ediyoruz. 28 Kasım 2023 tarihinde 28.000 ıslak imzalı dilekçe ile yurttaşın hazırladığı “Ekokırım Yasa Teklifi’ni, ceza hukukumuzun bir parçası olacak şekilde meclis dilekçe komisyonuna sunduk. Aynı gün mecliste bulunan siyasi partiler ve milletvekilleriyle görüşmeler yaptık. Mecliste heyetimizi CHP ve TİP genel başkan düzeyinde, DEM Parti ve Saadet Partisi grup başkan vekili düzeyinde, DEVA, İYİ Parti ve AK Parti milletvekilleri düzeyinde karşılayarak destek sözleri verdiler. CHP ve DEM Parti genel başkanları, yurttaşın hazırladığı ekokırım yasa teklifini mecliste destekleyeceklerini grup toplantılarında yaptıkları konuşmalarda kamuoyuna açıkladılar.Ocak ayından itibaren; hazırladığımız bu teklifin, mecliste yasalaşması için imza toplamaya devam ederek, partilerden aldığımız destek sözlerinin takibi yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mart 2024’te yapılacak yerel yönetim seçimlerinde yer alacak adaylardan, kendi başına doğanın ve doğada yaşayan tüm canlıların yaşam hakkına saygı duyan ve doğanın yararına olan tutum ve uygulamalar sergileyeceklerini taahhüt ve beyan etmelerini isteyeceğiz.

İklim Krizinin girdabı içinde, yeryüzündeki bütün halkların yeni normlara, değişimi tetikleme gücüne sahip yeni ve uygulanabilir kavramlara ihtiyacı var. Ekokırım Yasası ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Ekokırımın 5. Suç olarak kabul edilmesi bu ihtiyaç için oldukça yaşamsal. Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde yaşam savunucuları ve uluslararası dayanışmanın sonucu geçtiğimiz Kasım ayında, Avrupa Birliğinin 27 ülkesi, ekokırıma benzer suçların, her bir üye devletin iç hukukunda yasalaştırılması amacıyla karar aldı. İki yıl içinde, doğaya karşı sonucu bilinerek icra edilen, ağır tahribatlar yaratan, geniş alana yayılmış ve bir sonraki kuşakları etkileyecek şekilde geri döndürülemez nitelikli faaliyetlere sebep olan kişiler ceza hukuku kapsamında yargılanacak. Atılan bu adımın tüm dünya ülkelerine ve Türkiye’ye örnek olmasını umuyor, yasaların yazılı birer belge olarak kalmaması uygulamada etkili sonuçlar doğurmasını umut ediyoruz. Anayasa Mahkemesinin kararlarının hiçe sayıldığı bir coğrafyada, herşeye rağmen umudumuzu, toplumsal düzeyde desteklenen ve doğanın korunmasını esas alan bir mücadeleyi yasalaştırma irademizi beyan ediyor, hukukun üstünlüğüne inancımızı koruyoruz.

2024 yılında geniş coğrafyaları ve gelecek nesilleri olumsuz etkileyen, geri döndürülemez şekilde tahribata yol açan doğa katliamlarının son bulmasını istiyoruz.

Bu bağlamda;

Doğaya karşı işlenen suçların ekokırım yasalarıyla tanınması ve doğanın kendi haklarının korunması için mücadeleye devam edeceğimiz 2024 yılınıEkokırım Suçuna Karşı Mücadele Yılı ilan ediyoruz.

Şimdi yaşamı savunmak için mücadele zamanı, doğanın hakları var!

25 Aralık 2023

YURTTAŞ EKOKIRIM YASASINI YAPIYOR KAMPANYASI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir