Yeter Artık Doğaya Zarar Vermeyin
Tarım arazileri, ormanlar, meralar; dereler, dağlar bir bir yok ediliyor. Maden işletmeleri, HES’ler, RES’ler, JES’ler, BES’ler, GES’ler, termik ve nükleer santraller, taş ocaklarıyla doğa ve yaşam alanları sermayenin yeni pazar alanları oldu.
İklim değişikliğinin hızlanması iktidarların ve kapitalist şirketlerin umurunda değil. Onların derdi, kasalarının doldurulması. Halkın sağlığıymış, geleceğiymiş; tarım arazilerinin yok edilmesinden dolayı göç etmek zorunda olmuşlar hiç önemli değil. Varsa da yoksa da daha çok kar hırsı! En büyük pay alma yarışına devam ediyorlar.
Karadeniz dağlarından Kazdağı’na, Murat Dağı’ndan Munzur’a, Ege’den Akdeniz’e, Güneydoğu’dan Trakya’ya her taraf talan ediliyor. Şu an topraklar, sular kirletilmiş ve gelecek risk altında. İklim değişikliği tehlikeli biçimde devam ediyor.
Şu anki vahim durumdan geriye dönüş olması gerekirken, termik santrallerden JES’lere, kadar birçok enerji projeleri ve siyanürlü altın işletmeciliğinden doğalgaz ve petrol gibi fosil yakıtlara kadar maden projeleri durdurulmalıyken, ülkenin dört bir tarafını maden sahası haline getirecek ihaleler yapılmaktadır. 766 saha maden işletmesine açılması için ihale süreci başlatıldı.
Yeraltının talan edileceği, yer üstünün yok edileceği yeni süreçleri yaşamayalım. Muğla’da doğaya zarar verdiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış termik santrallere kömür sağlayacak, üstelik kötü kaliteli kömür üreten madenlere ya da başka maden ocaklarına gerek yok. Kabul etmiyoruz. Yerin üstü kömürden de, altından da değerlidir. Yerin üstü hepimize yeter, gelecek kuşakların emaneti olan topraklar korunmuş olur.
Bizler toprağımızı, suyumuzu zehirleyecek; tarımı yok edecek; dağların, ormanların yok edilmesiyle iklim değişikliğine neden olacak bu ihalenin iptal edilmesini istiyoruz. Bu nedenle sadece Muğla’da değil, ülkenin dört bir tarafında 766 alanının maden şirketlerine ihale edilmesini istemiyoruz.
Kabul etmiyoruz; bu ihaleler sonucu iklim değişikliği hızlanacak,
Kabul etmiyoruz; bu ihaleler sonucu tarım alanları yok olacak,
Kabul etmiyoruz; bu ihaleler sonucu sularımız kirlenecek, zehirlenecek,
Kabul etmiyoruz; bu ihaleler sonucu dünyanın ciğerleri ormanlarımız yok olacak,
Kabul etmiyoruz; doğanın ve yaşam alanlarının bir avuç sermayedarın para hırsıyla heba edilmesini istemiyoruz,
İhaleler iptal edilsin.
Doğa ve yaşam alanları ticari, alan değildir. Bırakın Muğla Cennet Kalsın!

MUÇEP – MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU - 23.08.2020

metni indirmek için =>buraya dokunun

Ekoloji Birliğine teşekkür ederiz...

1 thought on “Yerin üstü kömürden de, altından da değerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir