Son 5 yılda 10 çevre muhabiri öldürüldü

Serbest gazeteci Stuart Palley, Angeles Ulusal Parkı’nda çıkan yangın sırasında

Temmuz 2016 (fotoğraf: Jason Hobby / niemanstoryboard.org)

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in hazırladığı rapora göre son 5 yılda çevre haberleri yapan 10 gazeteci öldürüldü, 53 gazeteci hak ihlali yaşadı. RSF Temsilcisi Önderoğlu devlet ve şirketlerin gazeteciler üzerindeki baskısına değindi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) bu yıl 22 Ağustos denk gelen ve insanlığın doğa üzerindeki yıllık talebinin, dünyadaki doğal kaynakların yenilenme hızını aştığı gün olarak tanımlanan “Dünya Limit Aşımı Günü”ne çevre haberleri yapan gazeteciler için bir rapor hazırladı.

Raporda çevre haberleri yapan gazetecilerin de risk altında olduğu ifade edilen raporda son 5 yılda 10 gazetecinin yaptığı haberler nedeniyle öldürüldüğü, 53 gazetecinin ise hak ihlali yaşadığını kaydetti.

Hak ihlalleri ve gazetecilerim karşılaştığı tehlikeler en son Filipinler’de çalışan ABD’li gazeteci Brandon Lee’nin, 2019’da uğradığı bir saldırıdan kurtulmasıyla gündeme gelmişti.

Filipinler’in kuzeyindeki takımadalardaki çevre sorunlarını yazdığı için “sosyal medyada sürekli tehdit ve tacize maruz kaldığını” söyleyen ve “hükümetlerin örtbas etmek istediği adaletsizlikleri kınayan” Lee, Ağustos 2019’da uğradığı cinayet girişiminden yaralı kurtulmuştu.

Lee’ye yönelik cinayet girişimi, RSF’nin  Aralık 2015’ten bu yana kaydettiği, çevre haberlerine ilişkin 53 ihlalden yalnızca biri.

Kayıtlara göre ormansızlaşmadan, yasadışı madencilikten, arazi gaspları, endüstriyel faaliyetler ve inşaat projelerinden kaynaklanan çevresel etkileri araştırdığı için her yıl ortalama iki gazeteci öldürülüyor.

bianet‘e yayınlanan haberin tamamı için; >> http://m.bianet.org/bianet/insan-haklari/229542-son-5-yilda-10-cevre-muhabiri-olduruldu?s=09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir