DOĞAMIZ TEHLİKE ALTINDA – Ülkeyi Parselliyorlar

0

Muğla’nın SİT alanları büyük bir tehditle yüz yüze. 7 Aralık’ta bir kampanya başlatan çevre platformu MUÇEP’in sözcüleri, “Bilimsel kılıf altında hazırlanan raporlarla SİT statüleri değiştiriliyor. Raporları hazırlayanların arasında gayrimenkul şirketleri, hatta temizlik şirketi bile var” diyor.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), bölgedeki SİT alanlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imara açma girişimlerine karşı 7 Aralık 2020 günü bir kampanya başlattı. Kampanyanın hedefinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırlattığı, “Doğal Sit Alanları Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporları” bulunuyor. Platform üyeleri, raporların “bilimsel” kılıfı altında SİT alanlarını korumaktan ziyade tahrip edecek sonuçlar doğuracağını söylüyorlar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2014 yılında 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde hizmet alımı yöntemiyle, 22 adet ekolojik temelli bilimsel araştırma raporu ihalesi düzenledi. Dört yıldır ihaleleri kimlerin aldığı, raporları kimin, nasıl hazırladığı, içeriklerinin ne olduğu bilinmiyordu.

Sır rapor tesadüfen ortaya çıktı
Bu 22 rapordan Muğla bölgesiyle ilgili olanı, Datça Belediyesi’nin 4 Haziran 2020 günü açtığı bir iptal davasında ortaya çıktı. Dava dosyasına 1 Eylül günü gönderilen rapor, MUÇEP yerel meclisleri tarafından incelenmeye başlandı. Raporun içeriğini kamuoyuyla paylaşan MUÇEP, şimdi de duyarlılık oluşturmaya ve rapora dayanılarak yapılan imar girişimlerine karşı geniş çaplı kampanyalar düzenlemeyi amaçlıyor.

TIKLAYIN Yazı dizisi – 1: Devlet sırrı” diye gizlenen bir raporun hikayesi

Peki bu rapora dayanılarak bölgede nasıl değişiklikler hayata geçirilmeye çalışılıyor?

MUÇEP Medya ve Halkla İlişkiler Komisyonu üyesi Neşe Tuncer’in BİANET’ye yayınlanan haberinin tamamını okumak için tıklayınız

https://m.bianet.org/bianet/ekoloji/236045-gayrimenkul-sirketine-sit-raporu-hazirlattilar#

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir