MUÇEP Sivil Toplum Örgütlerini Dayanışmaya Çağırıyor !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde, “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik” ve “Doğal Sit Alanlarının Değerlendirilmesine İlişkin Teknik Esaslar” çerçevesinde, dört mevsimi kapsayan “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma” ile ülke genelinde 22 ili kapsayan, korunan doğa alanlarının koruma derecelerini düşürerek imara açmayı öngören bir koruma statüleri değişiklik  önerisi hazırlandı. Bu öneri, yasalaştırılmak üzere  söz konusu illerin Belediyelerine görüş almak üzere gönderiliyor; ilk olarak Muğla ve Ayvalık ile başlandı, sırada diğer bölgelerin olduğunu anlıyoruz.

Bizler; Muğla genelinde, bu planların gerçekleşmesi durumunda gelecek kuşaklara utanç duymadan bırakacak bir doğa mirasımızın kalmayacağının bilincinde olan, Muğla Merkez, Akyaka, Gökova, Marmaris, Datça, Dalyan, Fethiye, Bodrum, Milas, Ören, Köyceğiz’den sivil toplum örgütleri ve bireyler olarak bir araya gelerek Muğla Çevre Platformu’nu (MUÇEP) oluşturduk.

MUÇEP olarak belirlediğimiz temel itiraz noktalarımız aşağıdadır:

  • Bu plan değişikliği tasarısı; yerel halkın, sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin bilgisi ve katılımı olmadan hazırlanmıştır.

  • Bu planlar Muğla Bölgesinde Doğal Sit Alanlarını yapılaşmaya açacak, kıyıların, sulak alanların, zeytinliklerin, ormanların ve su havzalarının büyük oranda yok olmasına neden olacaktır.

  • Bakanlığın bu projesinin bölgede daha önce yapılmış birçok bilimsel çalışma ile de bağdaşmamaktadır. Bu planların gerçekleşmesi, tarım, hayvancılık, zeytinlik, arıcılık, mavi yolculuk ve eko-turizm başta olmak üzere birçok alanda geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açacak ve Muğla Bölgesinde gelecek kuşaklara devredecek doğa mirası kalmayacaktır.

İtiraz noktalarımız temelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı bu planları iptal etmeye, söz konusu “bilimsel” raporları hazırlayan biliminsanlarını imzalarını geri çekmeye davet ediyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu girişimi, yalnızca Muğla’nın değil,  güzel ülkemizin tüm korunan doğa alanlarını tehdit eden bir çalışmadır. Bu nedenle tüm doğa dostlarını, doğanın korunması için mücadele veren kuruluşları ortak mücadeleye davet ediyoruz, desteklerini yanımızda görmek istiyoruz:

Kuruluşunuzun (oda, siyasi parti, dernek, platform, vb.) Muğla Çevre Platformu’na destek veren kuruluşlar sayfasında yer alması bizi mutlu edecek ve güç verecektir.  Listede yer alma isteğinizi e-posta ile bilgi@mucep.org adresine bildirebilirsiniz.

Ayrıca sizlerden imza kampanyamızı kendi ağlarınız üzerinden yaygınlaştırarak bireysel desteğin artmasına katkı sağlamanızı rica ediyoruz:

Bırakın Muğla’nın Kıyıları, Koyları, Ormanları, Köyleri, Sulak Alanları Doğal Kalsın!

Dayanışmayla kalın,

#MuğlaCennetKalsın

Muğla Çevre Platformu – Sekreterya

e-posta:   bilgi@mucep.org
web:       mucep.org
fb sayfa:  facebook.com/muglacevreplatformu
twitter :  twitter.com/muglacep
instagram: www.instagram.com/muglacep

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir