Muğla Çevre Platformu’ndan Kamuoyuna Duyuru 15.2.2017

0

Muğla Valisi Sayın Amir Çiçek’in dün medyaya yansıyan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne görüş almak üzere gönderdiği,  doğal sit alanlarının yeniden değerlendirilmesini öngören çalışması için yaptığı açıklamalar ile ilgili görüşümüzü paylaşma gereği duyuyoruz.

Sayın Vali’nin “Sahillerin imara açılmasının söz konusu olmadığı, varolan durumun bilimsel güncellemesi” olduğu şeklindeki açıklaması, olumlu  bir ifade olmasına karşın gerçek durumla bağdaşmamaktadır.

Sayın Valimizin konuyu, bu projenin “2 yıl önce yapılmış bir kıyılarımızın fotoğrafını çekme çalışması” olarak özetlemesini de anlayabilmemiz mümkün değildir. Bu projenin 2016’nın son günlerinde tamamlandığını, yönetmelik uyarınca Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne görüş almak üzere yolladığını, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yanıtının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletildiğini bilmekteyiz. Proje basında yer almış ve ÇŞB tarafından yalanlanmamıştır. Ayvalık’ta da benzer bir süreç devam etmektedir.

Sayın Vali’nin açıklamasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilimiz bütününde doğal sit alanlarının dört mevsimi kapsayan “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projelerinin” geri çekildiğine dair bir bilgiye rastlayamadık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da henüz bu doğrultuda bir açıklama yapılmamıştır.

Hal böyle iken, Sayın Vali’nin basın açıklamasını hangi kaynağa dayandırarak yaptığı anlaşılamamıştır.

MUÇEP (Muğla Çevre Platformu) olarak, doğal sit alanlarının koruma derecelerinin düşürülmesini öngören plan değişikliğinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plandan vazgeçildiğine dair  bir açıklama yapılıncaya kadar, konunun takipçisi olacağımızı, bu konuda başlattığımız imza kampanyamızı sürdüreceğimizi bildiririz.  15.02.2017

Saygılarımızla.

MUÇEP (MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU)

e-posta : muglacevreplatformu@gmail.com

twitter :  twitter.com/muglacep

web:  mucep.org

fb sayfa: facebook.com/muglacevreplatformu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir