Muğla Çevre Koruma Platformu (MUÇEP),  meclis buluşma toplantısı 22-23 Şubat 2020’de Bodrum Oasis AVM Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Muğla ve ilçelerinin çevre sorunlarının tartışıldığı toplantıda, gündem Güllük Körfezi’nin ekolojik sorunları, Bodrum çevre yolu projesi, Turgutreis Sahil Güvenlik Liman projesi gibi Bodrum ile ilgili ekolojik sorunlardı, bunların dışında Muğla’daki termik santraller, kömür ocakları ve iklim krizi ile ilişkili yaşanan çevresel faktörler de konuşulanlar arasındaydı.
Toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve çok sayıda MUÇEP üyesi katıldı. Ahmet Aras, Bodrum’un ve Muğla’nın kamusal alanlarına tüm yerel yönetimler ve sivil inisiyatiflerle birlikte sahip çıkmanın önemine değinerek “Baskıcı, tüketici ve kısa vadeli kazançlar peşinde koşan bir sermaye grubu karşısında en etkili güç yerel yönetimler, Kent Konseyi ve MUÇEP gibi sivil toplum örgütleridir. Biz beraber çalışırsak, başarılı oluruz” diye konuştu.

Oasis AVM’de yapılan toplantıdan sonra, MUÇEP’liler, yapılaşma nedeniyle uzun süredir gündemde olan Cennet Koy ve Çetili Burnu’nu ziyaret etti. Çevreciler, daha sonra Sahil Güvenlik Limanı yapımının planlandığı Turgutreis Günbatımı Plajı’na giderek insan zinciri oluşturdu, basın açıklaması yaptı. Sloganlarla protesto eden MUÇEP’liler, “Muğla Cennet Kalsın” ve “Yaşam Alanlarımız Müştereklerimizdir” pankartları taşıdı.
MUÇEP eş sözcüsü Güney Şirin, yaptığı açıklamada “Sahil Güvenlik’in var oluş amaçlarından, denizlerin ekolojik yapısının korunmasıdır. Ama bu girişimler Poseidon Çayırları, Pina ve diğer deniz canlılarını yok edecektir. Bu nedenle hiçbir şekilde Sahil Güvenlik Limanını istemiyoruz” dedi.

  video için lütfen yandaki resme ya da buna dokunun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir