Uzun zamandır artarak devam eden Güllük Körfez’indeki deniz kirliliği ile farklı yerleşim yerlerinde yaşayan çevreye duyarlı vatandaşlar, uzun çabalardan sonra bir araya geldi. Kıyıkışlacık, Boğaziçi ve Güllük halkı birleşerek tek ses olarak mücadeleye devam etmek, Muğla’da ekoloji-çevre tahribatlarına karşı mücadele eden MUÇEP’in bir meclisi olarak örgütlenmek üzere 26.02.2020 tarihinde Güllük Çok Amaçlı Toplantı salonunda bir araya gelerek MUÇEP Güllük Körfezi Meclisini oluşturdular, yürütme kurulunu, sözcülerini, çalışma gruplarını ve komisyonlarını seçtiler.

22 Şubatta Güllük Körfezinde ve civarındaki tüm canlıların yaşam hakkını savunmak üzere  MUÇEP Meclisinin Bodrum toplantısında Güllük Körfezi Koruma Platformu’nun bir MUÇEP Meclisi olarak örgütlenip çevre ve yaşam hakkı mücadelesine devam edilmesi konusunda fikir birliğine varılmıştı. Buna göre MUÇEP Güllük Körfezi Meclisini oluşturmak, Yürütme Kurulu ve eş sözcülerini seçmek üzere 26 Şubat 2020 Çarşamba günü geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi.

MUÇEP Bodrum Meclisinden  katılımcılarla birlikte MUÇEP Güllük Körfezi Meclisi oluşturuldu. Gerek bilfiil toplantıya katılan gerekse mazereti nedeniyle katılamayıp meclis üyesi olma arzusunu beyan edenlerle birlikte oluşan MUÇEP Güllük Körfezi meclisi ilk toplantısında Yürütme Kurulunu oluşturdu, sözcülerini seçti, komisyonlarını oluşturdu.

Körfezdeki deniz kirliliğine neden olan balık çiftlikleri, balıkçılık, yurtdışına feldspat taşıyan gemilerin artan deniz trafiği başta olmak üzere, deniz kirliliğinin ve yoğun nakliye gemisi trafiğinin turizme etkisi, Güllük Dalyanının iki tarafına yapılacak olan 50 yatlık çekek yeri olan Yakamoz Yat Limanı ve genişletilmek istenen Nakliye limanının ÇED raporlarına itiraz eden çevrecilerden, esnaf ve halkın oluşturduğu bu meclis, ileriki zamanlarda, su ve kanalizasyon sorunlarına, sulak alanlarda kirlilik ve çarpık yapılaşma nedeniyle oluşan ekolojik tahribatın önüne geçilmesi için neler yapabilecekleri üzerinde çalışacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir