Muçep Bodrum Meclisi olağan toplantısını Küdür Halk Plajın’da yaptı. Bodrum Yarımadası’nda her gün yeni bir doğa katliamı yaşandığına vurgu yapan meclis üyeleri, yetkililere ve vatandaşlara”“Bodrum’daki ekolojik çığlıkları artık duyun ve geçit vermeyin. Yarın çok geç olmadan” çağrısında bulundular.

kaynak: http://www.bodrumaktif.com/bodrum-mucep-ekolojik-cigliklari-artik-duyun-ve-gecit-vermeyin/

MUÇEP BODRUM MECLİSİ’nin (Muğla Çevre Platformu) 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Küdür Yarımadası Halk Plajı’nda yaptığı toplantının sonuç bildirgesi aşağıdaki gibidir:

Muğla’nın birçok ilçesinde bulunan Muçep meclislerinin ortaklaşa hazırladığı “Dünya Çevre Günü” basın açıklamasında şu sözlere yer verildi. “Bu sembolik gün, evimize daha yakından bakmaya başlamak için bir vesile olsun. Etrafımızda görmeye alıştığımız için hep var olacaklar diye düşündüğümüz her canlı ve cansız varlıktan biri bile yok olduğunda biyoçeşitliliğin bir halkası yitmiş oluyor. Bu, bizim de içinde yaşadığımız dünyanın çöküşü demek. Bugün artık yok olan türlerden sonra, yok olmakta olan ekosistemlerden bahsediyoruz. Ama iyileşebiliriz, kendimizi, toplumu ve dünyayı iyileştirebiliriz. Milyonlarca yıldır var olan dünya ve doğası, insanın işgalciliğine rağmen bizimle yaşamanın yöntemlerini buldu. Şimdi hep beraber sıra bizde diyelim.”

Biz de, Bodrum’un çöküşü demek olan noktalarla tüm yasal ve toplumsal haklarımızı kullanarak mücadele edeceğiz.

Hiç de kısa ve kolay olamayacağını bildiğimiz bu yolculukta; yerel yönetim, ilgili kurum ve kuruluşlarla gerek sorgulama, bilgi edinme ve gerekse dayanışma ve işbirliği içinde olacağız. Bodrum’un çöküşüne neden olacak ve takip edeceğimiz sorunlu noktalarımız:

Gümüşlük Kazı Evi, Cennet Koy, Aspat Koyu, Ali Hoca Burnu, Çevre Yolu Alanı Projesi, Küdür Dodo Beach, Beyaz Kum adı altındaki mermer tozu, kuvars gibi plajlara serilen mekanların tesbiti, Turgutreis Sahil Güvenlik Limanı…

Kısa vadeli talebimiz:

Tıpkı Pandemi sürecinde turistik mekan ve otellere getirilen “sertifika” içeriği ve uyulması gereken koşullar gibi, plajlara da kum nedir , kıyı nedir ve nasıl değiştirilemez, nasıl kullanılamazı içeren hukuki ve bilimsel içerikli (ruhsat gibi) bir genelge yollanmasını istiyoruz. Çevre Şehircilik Müdürlüğü, İl Hıfzı Sıhha Müdürlüğü, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü, Tabipler Odası, Kaymakamlık ve Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyesi’ni bu anlamda göreve davet ediyoruz.

Güncel ve de uzun vadeli çağrımız:

Bütün siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, valilik, kaymakamlık, çevre şehircilik müdürlüğü, Bodrum Belediyesi’nin ilgili tüm birimleri, Bodrum Belediyesi Meclis Üyelerinin tümü, Muğla İlinin seçilmiş tüm vekilleri, muhtarlarımız ve elbette “çocuklarına, torunlarına, tüm canlılara yaşanabilecek bir gelecek bırakmak isteyen Bodrumlular’a sesleniyoruz. Bodrum’daki ekolojik çığlıkları artık duyun. Ve geçit vermeyin. Yarın çok geç olmadan.”

Umay Karabaş/Güney Şirin

Muçep Bodrum Meclisi Eş Sözcüleri 05.06.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir