Temmuz ayında Datça Gönüllülerinin Kumluk’ta sahilde işgallere son verilmesini isteyen eyleminin ardından, Datçalılara çağrı yaparak Muçep Datça Meclisi de Taşlık Plajından ses veriyor:

KIYILAR HEPİMİZİN
Kıyılar bir avuç insanın değil, genci yaşlısı, kadını erkeği ama illa da üstünde yaşayan hayvanı, bitkisi, kumu çakılı ile hepimizindir.
Vakıf görünümlü Muçev Ltd. Şti. hepimize ait kıyılarımızın paralı hale gelmesi için merkezi hükümetin gayretleriyle kurulmuş bir şirket ve tüm Türkiye’de, kıyılarda yerel yönetimlerin etkisini yok etmek ve ticaret konusu olması için çaba harcıyor.
Bunun örneklerinden biri de Kurubük ihalesiydi. Datçalılar hep birlikte 2018 Ocak ayında, Kurubük’ün kamuya kapatılmasına karşı koydu; karşı koyuşun ortaya konulduğu gün ihalenin iptal edildiği duyuruldu.
Datça’da Muçev Ltd Şti. eliyle hukuka aykırı olarak kiralanan kıyı alanlarının kira sözleşmelerinin iptal edilmesi için 2018 Nisan’ında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Muğla ölçeğinde katılımla başvuru yapıldı, dilekçelerin çoğu Datçalılar tarafından imzalandı.
Dilekçelere cevap verilmemesi üzerine sayıca en çok Datçalının davacı olmasıyla açılan dava, aradan 4 yılı aşkın zaman geçmesine rağmen sonuçlanmadı. Bu arada, dava konusu kira sözleşmelerinin süresi sona erdi.
Bilgi isteğine ve Datça Belediyesi’nin kıyıların Belediye’ye tahsisi, olmazsa ihaleye çağrılma isteğini bildirmesine rağmen, bu isteklere açık bir cevap vermeyen Bakanlık, yeni sözleşmelerin imzalanması için sadece Muçev Ltd. Şti.’nin davet edildiği ihale yaptı.
Bu ihalenin ve dayanak Yönetmeliğin iptalini talep eden dava sürüyor. Hukuka uygun olarak verilen ve uygulanmayan Yönetmeliğin Muçev’e ihale edilmesini imkansız kılan Yürütmenin Durdurulması kararının uygulanması hem Belediye, hem Datçalılar tarafından talep edildi.
Anayasa ve Kıyı Kanunu’na göre, kıyılar canlı cansız varlıkların, hepimizin!
Datçalılar tarafından, kıyıların ticaret konusu mal gibi görülmesi hiçbir zaman kabul edilmedi, edilmeyecek.
Bunu dile getirmek için toplandık; hepimiz kıyılardan sadece parası olanların değil, herkesin yararlanmasını istiyoruz. İsteğimiz anayasal temel haklarımızdan biri. Hakkımız olanı istiyoruz.
Bir kez daha tekrarlıyoruz:
Kıyılar yurttaş olan-olmayan, insan olan-olmayan tüm varlıklara, hepimize aittir; devlet organlarının anayasaya uygun davranmasını istiyoruz. Bu isteğimiz Datçalıların ortak isteğidir, aksine davranılmasını kabul etmedik, etmeyeceğiz.
Saygıyla kamuoyuna duyuruyoruz.
Muğla Çevre Platformu – MUÇEP Datça Meclisi 26.Ağustos.2022

basın açıklamasını indirmek için: https://mucep.org/26-08-mucepdatcakiyilar/
ilgili haberlerden bazıları:

1- sözcü gazetesi: https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/datcada-sahil-isgaline-isyan-7331940/?utm_source=anasayfa&utm_medium=free&utm_campaign=sag_textmanset

2- sendika.org : https://sendika.org/2022/08/mucep-datcada-kiyilarimiz-hukumet-destegiyle-parali-hale-getirilmek-isteniyor-664217/

3- datça-gündem gazetesi: https://datcagundem.wordpress.com/2022/08/26/yuzlerce-datcali-yurudu-sahiller-bizimdir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir