Ekoloji Birliği Avdanlılarla Dayanışmaya Çağırıyor

0

Muğla’daki Termik Santraller her yere saldırıyor. Dün Yatağan ve çevresini yok ettiler hala da yok etmeye devam ediyorlar. Bitmiyor yüzlerce kilometre öteye de saldırıyorlar. Şimdi sıra Denizli’de. Hektarlarca büyüklükte kömür ocaklarını şimdi Denizli’de açıyorlar. Bütün gezegeni yok etmeden hepimizi sağlığından etmeden, Kapatmaya niyetli değiller Termik Ekoloji Birliğinden gelen çağrı:


Avdan Köylüleri ile Dayanışma Çağrısı

Denizli’nin Tavas ilçesi Avdan köyünde 14 Ocak 2022 tarihinde Cımhurbaşkanı Kararı ile 3 bin 764 dönüm arazi kömür madeni için acele kamulaştırıldı. Buradaki kömürün Yatağan Termik Santrali için çıkarılacağı bilgisi ÇED raporunda yer alıyor. Ayrıca Yeniköy- Kemerköy santrallerine de getirileceği konusunda duyumlar var.

Köylüler kamulaştırma kararını mahkemeye taşıdılar ama bu arada şirket mahkeme falan dinlemeden tarlalara girmiş durumda. Meyve ağaçlarını, zeytinleri ve üzerinde mahsül olan tarlaları talan ediyor. Köylünün mahkeme kararı beklemeye sabrı kalmadı ve tarlalarında nöbet tutuyor, kepçeleri durdurmaya çalışıyorlar. Artık doğrudan eylem ile bu talana dur demek istiyorlar.
Avdan Platformu ve Büyük Menderes İnisiyatifi mücadeleye destek veriyor.

Avdan köylüleri cuma günü saat 14.30’da Avdan’da köy meydanında büyük bir eylem yapacak.

Ekoloji Birliği olarak, havası, suyu, toprağı için direnen Avdan köylülerinin haklı mücadelelerini destekliyoruz.
Bütün bileşenlerimizi, ekoloji örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini ve yaşam savunucularını Avdan köylüleri ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Ekoloji Birliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir