Kararlı olalım Alavarayı koruyalım…

Datçagündem’de çıkan Kararlı olalım Alavarayı koruyalım yazısı, Alavara Koyu ile ilgili çıkan tartışmalarda, alınan tavırları ve Alavaray yazık edilmemesi için Datça Belediye’sinin nitelikli korunan alana dönüş kararı aldırmak üzere mahkemeye itiraz etmesi gerektiğini de belirtiyor… Yazı

Şimdi öngörülerimize gelelim, demiştik ya: Alavara Koyunun yapılaşmaya açılmaması için bu çalışma başlatılırken, sadece imza kampanyası değil aynı zamanda hukuki çabalara da girişileceği öngörülmüş ve hatta yerel yönetimin bu davayı açmasının daha iyi olabileceği bile dillendirilmişti. Ama görünen o ki: durum şimdi pek öyle değil (Ama elbette dava açacak birileri yine çıkacak)! Kafalar karışık. Net belirlenmiş ilkelere sahip olmadan yönetmek, yönetimde olmak zor iş! Doğrudur doğaya ancak yerleşik olan herkesin katkısı alınmaya çalışılarak sahip çıkmak mümkündür. Ne kadar taraf varsa hepsi bir masaya oturmalıdır. Gerekirse tavizler de verilmelidir. Ama amaç ve ilkeler hiç unutulmamalıdır! Eğer amaç korunması gereken doğaya sahip çıkmaksa: o doğa (amasız mutlaka) korunmalıdır! Oraya biraz turizm işletmesi kondursak ile doğa maalesef korunamaz. Son bir şey daha: doğaya mutlak olarak korumak-sahip çıkmak isteyenlerden de bu belediye sınırları içinde yaşayanlar var, yaz kış, adresleri burası… Emin olun Datça’yı çok seviyorlar… Hani bağrışıp çağrışmıyorlar ama az da değiller!
Yazan arkadaşların halisane amaçlar taşıdıklarını biliyorum/hissediyorum ama ağaçların içine ahşap eko-turistik barakayla başlayan adımlar, bir doğal alanın daha tahrip edilmesiyle son bulacak!? Nereden mi çıkarıyorum: tersine tek bir örnek olmamasından ama tahrip edilmiş binlerce örneğin olmasından! Neden bir kere daha, bile bile aynı hatayı yapalım?
Neden Alavara’ya kıyalım?

diyerek bitiyor.

Yazının tamamına datcagundem.wordpress.com adresinden ulaşmak mümkün…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir