Enerji alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM’de kabul edildi

0

Enerji alanında düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

CHPLİ SINDIR: YASA MADDESİNDE KELİME OYUNU YAPILDI, LASTİK YAKMAYA DEVAM EDECEKLER

MA’da yer alan habere göre, Elektrik Piyasası Kanun Teklifi’nde lastik ve çöp yakımından elektrik üretilmesinin önünü açan tartışmalı 13’üncü maddenin olduğu gibi geçirilmesine tepki gösteren CHP Milletvekili Kamil Oktay Sındır, “Termik santrallerde kömür yakmaktan farklı değil” derken HDP milletvekili Murat Çepni ise “Zehir üretmeye devam edecekler” dedi.

Meclis Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin ilk 35 maddesi kabul edildi. Teklifte yer alan, “Ruhsat sahası dışında geçici tesis kurulması” ibaresinin yer aldığı 6’ncı madde çıkarıldı. 2016 yılında biyokütle tanımına giren lastikten elektrik üretiminin yanına çöpten elektrik üretimi de eklenerek lastikten ve çöpten elektrik üretiminin önünü açan 13’üncü maddeye ilişkin ise 4 ayrı önerge verildi.

CHP, HDP ve İYİ Parti tarafından verilen önergeler kabul edilmezken AKP-MHP tarafından verilen önergeyle kanun metninde, “Biyokütleden elde edilen gaz (çöp gazı dâhil)” ile “enerjisi” ibareleri madde metninden çıkarıldı, “kentsel atıkların” ibaresi de “belediye atıklarının (çöp gazı dahil)” şeklinde değiştirildi.

Maddeler üzerinde yapılan bu değişikliğin ardından açıklama yapan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz ve AKP Düzce Milletvekili Fahri Çakır, “lastik yakma” konusunun kanun teklifinden çıkarıldığını öne sürdü.

Görüşmelerde yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kamil Oktay Sındır ise 13’üncü madde üzerinde yapılan değişikliğin yetersiz olduğunu belirtti.

Haberin devamı: evrensel.net

https://www.evrensel.net/haber/419647/enerji-alaninda-duzenlemeler-iceren-kanun-teklifi-tbmmde-kabul-edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir