Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi, bugün 15.06.22 Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinde düzenlenecek festival ve kamp alanının koruma altındaki alana zarar vereceğini dile getirdi. Açıklamada şunlar ifade ediliyor:
Doğaya saygı… Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi festival alanı değildir.

Gökçe Mahallesi sınırları içerisinde 13-16 Temmuz 2022 tarihleri arasında Çağdaş Fest isimli bir Müzik Festivali yapılacağı ilan edilmiştir.

Festival ve kamp alanı olarak kullanılacağı duyurulan alan Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde, Nitelikli Koruma Alanı statüsünde ve uluslararası sözleşmelerle koruma altında olan bir doğa koruma alandır. Belirtilen faaliyetler sırasında yoğun araç ve insan trafiği, ses, ışık ve atıkların neden olacağı kirlilik dikkate alındığında ekosistemin çok büyük zarar göreceği açıktır.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planında, “bölgede yaban hayatına zarar verecek, rahatsızlık yaratacak ve ekolojik ilişkilerin bozulmasına neden olabilecek hiçbir faaliyete izin verilemez” denilmektedir. Festivali gerçekleştirmek için seçilen alan hassas ekosistemi tahrip edecektir; uygun değildir ve suçtur.

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi olarak festivalin yapımcısını, katılmayı planlayan sanatçıları ve sponsorları doğaya ve yasalara saygılı olmaya, festivalin yerini değiştirmeye davet ediyoruz. Festivalin söz konusu alanda yapılmasında ısrar edilmesi durumunda engellenmesi için her türlü yasal ve meşru girişimde bulunacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

MUÇEP Gökova Meclisi

Gökova Meclisinin konuyla ilgili basın açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz= https://mucep.org/akyaka-5/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir