“Ekolojik Temelli Bilimsel Rapor” Artık Çuvala Sığmıyor – 26.9.2017

“EKOLOJİK TEMELLİ BİLİMSEL RAPOR” ARTIK ÇUVALA SIĞMIYOR…

Değerli Muğlalılar…

Bugün burada tarihi bir davanın takipçisi ve müdahili olarak bulunuyoruz. Tarihi dava diyoruz; çünkü, ‘doğal sit’ tanımını çöpe atan ve ülke genelinde tabiat varlıklarımızın büyük bir bölümünü  korumasız bırakan bir bakanlık kararıyla karşı karşıyayız.

Bu topraklarda yaşayan hiç bir yurttaşa sorulmadan, sorduklarının da görüşleri dikkate alınmadan, Cennet Muğla’mızda, tarımın, zeytinliklerin, arıcılığın, bitki ve hayvan türlerininin, havanın, suyun kısacası yaşamımızın etkileneceği bir düzenlemeyi kabul etmemiz  mümkün değildir. Bugüne kadar bereketli kadim toprağından zeytinini toplayıp, zeytinyağını tükettiğimiz, çıntarını, otlarını, sebze ve meyvesini yediğimiz, denizine para ödemeden girdiğimiz, geçmişimizin anıları ve çocuklarımızın mirasının yok edilmesine seyirci kalamayız. Bu topraklar, kıyılar, koylar nadir yaşayan hayvan-bitki türleri ve muhteşem doğasıyla sadece bizlere ait olmayıp, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak uluslararası sözleşmelere imza atığımız  dünya  mirasıdır, unutmayalım!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, halkımızdan gizleyip, bir türlü açıklamadığı, sözde “Dört Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi Raporu”na dayanarak Doğa Koruma Alanlarının yeniden değerlendirilmesi ve koruma statülerinin düşürülmesi, değiştirilmesi  ya da kaldırılması işlemi kabul edilemez. Üstelik, bir sır gibi saklanan bu rapor , kamu vicdanına sığmayacak şekilde mimarlık, mühendislik, gayrimenkul gibi özel şirketlere hazırlatılmıştır. Raporda ekolojiden ziyade, ekonomik kaygılar hakimdir. İmara açılacak,  adrese teslim pek çok değişiklikler içermektedir. Yöre halkının ihtiyaçları değil, büyük sermayenin çıkarları ön plana alınmış, haritalar ona göre işaretlenmiştir.

Yapılan doğal sit  derecelendirilme değişikliklerinin bilimsel gerekçeleri bilinmediği gibi, ülkemizin taraf olduğu uluslararası ilkeler, sözleşmeler ve geçmişte bölgede yapılmış bilimsel çalışmalarla da çelişmektedir.

YALAN SÖYLEDİLER !

Muğla Ak Parti Milletvekili Nihat Öztürk, 13 Şubat 2017 tarihinde yaptığı açıklamada  ”Herkes sanki mesele olmuş bitmiş gibi konuşmakta. Özellikle Muğla’daki bu SİT güncellemesi rafa kalkmış durumda” demişti.

Eski Muğla Valisi  Amir Çiçek 16 Şubat 2016’da “imara açma gibi bir şey söz konusu değil, bir bilimsel çalışma yapılmış, kıyıların bir fotoğrafı çekilmiş, bunu büyütmeye gerek yok” demişti.

Mayıs 2017’de Bodrum’da Kent Konseyi’nin talebi üzerine yapılan toplantıda, sunum da yapan  Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy “henüz kesinleşmiş bir şey yok. Ankara’ya buyrun gelin, çekincelerinizi detaylı görüşelim” demiş, ancak verilen randevu daha sonra iptal edilmişti.

 

Son olarak, 29 Temmuz’da Dalyan’da yaptığı basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Biz bu raporları hala onaylamadık. Bu raporlar bittiğinde buraya gelerek bu insanlarla paylaşacağız. Hiç kimse endişe etmesin bundan.” demişti.

En yetkili ağızlardan kamuoyunu sakinleştirmeye yönelik olarak yapılan bu açıklamaların külliyen yalan olduğu,  Muğla ili Menteşe, Ula, Marmaris, Milas ilçeleri doğal sit alanları ve Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi hakkındaki raporun Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından 6 Aralık 2016 tarihinde  imzalandığının anlaşılması ile  ortaya çıktı. Sayın Bakanın bizzat sekiz ay önce resmen onayladığı bu belgeyi unutmuş olması mümkün müdür ?!  Muğlalıların gözlerinin içine bakarak ardarda yalanlar söylenmişti. Ama yalancıların mumları artık söndü !

DOĞA İÇİN ADALET İSTİYORUZ

Yurttaşların bilgi edinme hakları hiçe sayılarak, yalan söylenerek, bilimsellikle bağdaşmayan, anayasaya, yasalara, uluslararası sözleşmelere aykırı olarak, adeta yangından mal kaçırırcasına onaylanan Gökova ÖÇK Bölgesi Sit değişikliklerinin iptal edilmesi için yasal süreci bugün başlatmış bulunuyoruz. Dava, Muğla Çevre Platformu bileşenlerinden TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi tarafından açıldı. Bizler, Muğla Çevre Platformu bileşenleri Sivil Toplum Örgütleri ve yurttaşlar olarak yasal ve meşru zeminde davanın sonuna kadar takipçisi olacağız.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinin ve Muğla’nın betonlaşmasına izin vermeyeceğiz !

Muğla Cennet Kalacak !

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

26.9.2016, Muğla

MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir