Ayşin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu Buluşması

0

‘ONLAR YAĞMURU, RÜZGARI, GÜNEŞİ SATANLARDIR’

Katılımcılar İstanbul, Ankara, Kocaeli, Mersin, Antalya ve civarı ile bizlerden oluşmaktaydı. Pek çok farklı STK temsilcileri vardı. İstanbul Kartal Belediyesi bir otobüs insan yollamış ve Antalya CHP Milletvekili de bizzat, ailesiyle oradaydı. İki büyük otobüs ve 15-20 özel araçlık konvoyduk ki bu da 200 kişi civarı demek, sanırım. Jandarma trafik Madenler mevkiine çıkarken bize eşlik etti ve gerçekten yardımcı da oldular.

Saat 12:30 gibi Finike’de buluşup, maden ocaklarının olduğu alana gittik. İlk olarak Ayşin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun evine gittik; çok zordu! Gitmek değil, orada olup yarım kalan hayatların ipuçlarını görmek…

Büyüknohutçu çiftinin yaşadığı ev zaten maden ocaklarıyla içiçe neredeyse. Devasa maden ocaklarının tahrip ettiği alan gerçekten içler acısıydı.

Eve giderken ve sonrasında, basın açıklaması yapılan yerde gördüğümüz, yok olup giden dağlar, delik deşik ormanlar ve çoğu şimdiden gitmiş, “koruma altındaki”!!! sedir çamları iç kanattı!

Basın Bülteni kısmında Doğan Medya vardı ve tüm katılan gruplardan temsilcilere konuşma hakkı verildi. Edip bizim temsilcimizdi. Bir konuşma yaptı. (Nazan, Zeynep, Edip)

(Evrensel’de Yayınlanan Haberden)

Ülkenin dört bir yanından Antalya’ya gelen yaşam savunucuları, katledilen Ayşin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu için eylem yaptı.

Antalya’nın Finike ilçesinde, taş ocaklarına karşı mücadele ederken katledilen Ayşin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu için Türkiye’nin dört bir yanından gelen yaşam savunucuları eylem yaptı.

Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platformu) tarafından organize edilen eyleme, Mersin Doğa ve Çevre Platformu, Munzur Doğa ve Çevre Derneği, Bursa Doğa Derneği, Tarsus Çevre Koruma Derneği, Muğla Çevre Platformu, Ege Çevre Platformu, İstanbul Yaşam ve Dayanışma Yolcuları Platformu, Bergama Köylüleri, İstanbul Peri Suyu Koruma Platformu temsilcilerinin yanı sıra Türkiye’nin çeşitli noktalarından platform temsilcileri katıldı. Eyleme, CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ile CHP üyeleri de destek verdi.

Hükümet konağı önünde buluşan grup, 2 otobüs ve 20’ye yakın araç konvoyu eşliğinde Kızılcık Yaylası’na çıktı. 9 Mayıs günü katledilen Ayşin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu çiftinin evine giden grup, yağmur ve dolu yağışı altında alkışlar ve sloganlarla çiftin öldürülmesini protesto etti.

Eylemciler daha sonra evin önünden ayrılarak mermer ocaklarına yakın bir noktada basın açıklaması yaptı. Ortak basın açıklamasını Yaşam ve Dayanışma Yolcuları Platformu Temsilcisi İsmail Akyıldız okudu. Akyıldız, “Bugün ülkenin her yerinden gelen bizler, Ayşin ve Ali Ulvi arkadaşlarımızı genişleyerek büyüyen mücadelemizde inadına ve ebediyen yaşatmak için bir araya geldik. İnadına her seferinde doğa için verdiğimiz savaşı çoğaltarak ve daha güçlü sürdüreceğiz. Çünkü doğa savunucularını hedef alan kurşunların bizi, yani mücadeleyi bitirmeye azmettiğini biliyoruz. Biz neye karşı savaştığımızı, neden her gün daha fazla çoğalmak zorunda olduğumuzu biliyoruz” dedi.

Betondan kafesler üretmek için iş makinelerinin doğanın kalbine saplandığını belirten Akyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onlar ‘kullanan öder’ diyerek dağı taşı, kurdu kuşu, ağacı gölü, nehri, insanı ve her şeyi ticari mal olarak görenler. Onlar, iş cinayetlerine, doğa savunucularının katledilmesine, ekmeği için savaşılanların cezalandırılmasına kör olan; ama sıra zenginliklerin paylaşılmasına geldiğinde keskin gözlü birer akrabaya dönüşenler. Onlar yağmuru, rüzgarı, güneşi, soluduğumuz nefesi bile satanlar. Onlar önce yer küreyi ısıtıp, iklimleri değiştirip sonra da kendi imalatları olan ‘Küresel ısınma’ ve ‘İklim değişikliği’ pazarlarında satışa sunanlar…”

Doğayı korumak için sergilenen kararlı duruşun başarıya ulaşmasının, geniş kitlelerin bu mücadeleye dahil edilmesi olduğunu belirten Akyıldız, “Ne zaman ki doğayı savunmanın aslında soframızdaki ekmeği, soluduğumuz nefesi, gelecek nesilleri savunmak olduğunu halka anlatabiliriz, ancak o zaman ekosistemin asli ve nihai savunucularını harekete geçirebiliriz. Yaşam savunucularına çağrımızdır” dedi.

Basın açıklamasının ardından eylemciler temsil ettikleri platformları tanıtıp çevreci çiftin öldürülmesine tepkilerini dile getirdi. (DHA)

27 Mayıs 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir