Akbelen Ormanına Dokunmayın!

0

‍Yaşam alanları savunusunda safları sıklaştırmak için Akbelen’de buluşuyoruz !

Muğla’nın ormanları, zeytinlikleri, tarım alanları, yüzlerce yıldır süregelen köy yaşam kültürü bir avuç sermaye sahibini daha fazla zengin etmek için yok edilmek isteniyor. Milas ve Yatağan’daki üç tane termik santral ve onlara yakıt sağlamak için açılan kömür ocakları bölgemizin doğasını, kültürünü ve tüm yaşam alanlarını  tehdit ediyor. Kömür ocakları işletme ruhsat sahası içeresinde 60 köyümüz var. Şu ana kadar ruhsat sahası içinde kalan köylerimizden 8’i tamamen 15’i kısmen yok edildi. Üstelik AIHM kararlarına rağmen, ülkemizin taraf olduğu başta Paris İklim Anlaşması olmak üzere birçok uluslararası sözleşmeye rağmen. En üzücü yanı ise; anayasayı, uluslararası sözleşmeleri, AIHM kararlarını, yurttaşlarının hakkını hukukunu tanımayan bir yönetim anlayışı ile yönetilen, anayasasında “hukuk devleti” yazan ülkemizde oluyor bütün bunlar. 

Bu hukuksuzluklara karşı çıkan İkizköylüler yıllardır Akbelen ormanını termik santrale kurban vermemek için direniyor, iki yıldır ise  fiilen alanda nöbet tutuyor.  Muğla’nın ve Türkiye’nin her yanından yaşam alanları savunucuları Akbelen’de kesintisiz yürütülen nöbet eylemine destek veriyor.  Akbelen bugün tüm Türkiye’nin her yanında verilen yaşam alanlarını koruma mücadelelerinin sembolü haline gelmiştir. Diğer yandan, Akbelen dünyanın her yerinde iklim değişikliğinin baş sorumlusu olan fosil yakıtlarla çalıştırılan termik santrallerin kapatılması için İklim Adaleti Koalisyonu öncülüğünde verilen mücadele için de çok önemlidir. Akbelen mücadelesi kazanıldığında, bu tüm dünyada yürütülen iklim adaleti mücadelesi bakımından da önemli bir kazanım olacaktır.

Muğla Çevre Platformu olarak Akbelen ormanını yok etmek üzere girişimlerin arttığı bu günlerde mücadeleye çok güçlü bir destek vermek, Akbelen’den yükselen “Kömürsüz Muğla”, “Kömürsüz Türkiye”, “Kömürsüz Dünya” haykırışlarını öncelikle  Muğla’nın,  sonra da Türkiye’nin ortak mücadelesi haline getirmek üzere, Muğla’nın ve Türkiye’nin tüm duyarlı yurttaşlarını, milletvekillerini, belediyelerini, siyasi partilerini, demokratik kitle örgütlerini Akbelen’de buluşmaya ve Muğla için ortak bir kent ve doğa savunusu örneği ortaya koymaya  davet ediyoruz. Doğayı, Muğla’yı seven, kurdun, kuşun, gelecek kuşakların haklarını korumak için ben de varım diyen herkesi, nöbet başlangıcının ikinci yıldönümünde, 16.7.2023 pazar günü saat 13:00’de Akbelen’de buluşmaya davet ediyoruz.

Muğla Çevre Platformu

İkizköy Çevre Komitesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir