Çine’de taş ocağı işletmesinin yaşam alanına verdiği zararlara karşı uzun süredir mücadele eden Çoşkun ailesi 11.12.2021 akşam saatlerinde silahlı saldırıya uğradı. Yaşam savunucularına karşı paramiliter güçlerce sürdürülen bu saldırılar yeni değil. Saldırı sonrası güvenlik güçlerine avukatı ile birlikte ifade vermeye çağırılan Çoşkun ailesinin fertlerinin adeta suçlu ya da şüpheli muamelesi görmesi ise hukuk düzeninde kolay hazmedilebilecek bir muamele değildi. İlgili video’da birer mağdur olarak saldırıya uğrayan Çoşkun ailesine uygulanan muamele görülüyor…

Yaşam savunucularına saldırılar son zamanlarda kaygı verici boyutlarda artmaktadır. Büyüknohutçu çifti, Lokumcu dışında birçok MUÇEPli arkadaşımız da son bir ay içinde birçok saldırıya uğradı. Muğla Çevre Platformu bu saldırılara karşı bir basın duyurusu yaptı… Aşağıda bu basın bildirisinin pdf dosyası olarak da indirebilirsiniz…

topcam-mucep-basınacıklaması-12-12-21-sonrevizyon

 

SALDIRILAR ORTAK YAŞAMA KARŞI!

 

Aydın’dan gelen yeni saldırı haberi, yaşam savunucularının kendi can güvenliğinin de tehdit altında olduğunun yeni bir kanıtı. Çine ilçesine bağlı Topçam köyünde aylardır Eysim Madenciliğin Taş Ocağı faaliyetlerine karşı mücadele eden Coşkun ailesinin evine yapılan silahlı saldırıyı üzüntü ve öfkeyle karşıladık, protesto ediyoruz!

Coşkun ailesinin aramızda, hayatta oluşu içimize bir nebze su serpse de Büyüknohutçu çiftinin hala aydınlatılmamış cinayete kurban edilmesini, Metin Lokumcu’nun ölümüne neden olan saldırıyı unutmadık. Bunların aynı baskıcı yapının ve ranta bağlı çıkar ilişkilerinin ürünü, sonucu olduğunun da bilincindeyiz.

Bu yapı ve ilişkileri, Marmaris’te Halime Şaman’a açılan “haksız rekabet” davasında da; Milas’ta Deniz Gümüşel’in gözaltına alınışında da; Sürmene’de evi yakılan Gökçe Erhan’ın durumunda da birebir görüyoruz.

İkizdere’den İkizköy’e, Munzur’dan Kazdağları’na, Sinop’tan Mersin’e, güvenlik güçlerinin de şirketlerin de yaşam alanları savunucularına sürdüregeldikleri engellemeler, saldırılar benzerlik gösterdikleri ölçüde hepimizin ortak geleceği açısından oldukça kaygı vericidir. Yaşam savunucularının “ajanlık” dayatmalarına maruz bırakılmalarını da benzer şekilde karşılıyoruz.

Muğla’dan Aydın’a, komşumuza, Coşkun ailesine buradan da geçmiş olsun diyoruz. İlgili kurumların saldırıya uğrayan Coşkun ailesinin can güvenliğinin sağlanması ve etkili bir soruşturma yürüterek faili/failleri ve varsa azmettirenleri bulmasını bekliyor; talep ediyoruz.

Yaşamın ve onu savunanların yanında olmaya devam edeceğiz.

 

 

MUÇEP – MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU 12.12.2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir