6 Kasım’da tüm Dünya Halkları İklim Adaleti için buluştu. Sadece Glaskov’da değil, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 197 ülkede, Kapitalizmin yol açtığı iklim krizine karşı mücadele bayrağı yükseltiliyor… Sadece Ankara ya da İstanbul’da değil Rize’de, İzmir’de, Mersin’de, Aydın’da, Muğla’da… Türkiye’nin dört bir yanında İklimi Değil Sistemi Değiştir sloganları yükseliyor…

Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP), Bodrum Bargilya Tuzlası’nda, Datça Yat Limanı Proje Alanında, Köyceğiz Meydanda, Marmaris Kızılcabük’te, Gökova Akyaka Halk Plajı’nda, Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda yapılan açıklamaların ardından tüm yaşam savunucuları Yeniköy Termik Santrali önünde buluştu.
Yeniköy-Kemerköy termik santrallerine karşı mücadele eden İkizköy Çevre Komitesi, COP26 Muğla Koalisyonu, çeşitli siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütünün santral önündeki ortak eylemine çok sayıda yaşam savunucusu katıldı. Eylemde “Yaşam alanlarımız müştereklerimizdir”, “Bırakın doğal kalsın”, “İklim adaleti için harekete geç”, “Muğla cennet kalsın”, “Denizden karaya, ormanlarımıza kıyılarımıza sahip çıkıyoruz”, “İklimi değil sistemi değiştir” yazılı pankartlar açıldı. İlk olarak aylardır Akbelen Ormanlarında Kömür Madenleri ve Termik Santrale karşı direnişte olan İkizköy Çevre Komitesinden Nejla Işık, gelen tüm iklim aktivistlerini selamladı ve İkizköy Çevre Komitesi adına basın açıklamasını okudu.
COP26 Muğla Koalisyonu’ndan Kazım Yılmaz tarafından okunan ortak açıklamada ise “Artık hepimiz biliyoruz. Dünyanın ve insanlığın ihtiyacı hızlı ve radikal bir yol değişikliğidir. İklim krizini çözmek için bütün eşitsizlikleri ve adaletsizlikleri birlikte çözmemiz gerektiğine inanıyoruz” denildi. İklim krizine karşı hükümetlerin sorumsuzca davranışlarının ve ekolojik suçların üstünün örtülmeye çalışılmasını teşhir ettiklerini belirten Yılmaz, “İklim adaleti için fabrikalarda, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde yani toplumun tüm alanlarında enternasyonal bir anlayışta kenetlenmeye ihtiyacımız var. İklim adaleti için herkesi uluslararası işbirliği ve dayanışma ile beraber mücadele etmeye çağırıyoruz. Artık hepimiz biliyoruz! Bilmekten öte yaşıyoruz… İklim adaleti için doğa için yaşam için eylemdeyiz! Birlikte yaşam için! Hadi büyütelim eylemimizi!” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından yaşam savunucuları, “Muğla ve dünya için iklim adaleti” başlıklı forum için Akbelen Ormanı Nöbet Alanı’na geçti.

sendika.org’da yayınlanan iklim adaleti haberleri için lütfen linkleri takip edin:

Yaşam savunucuları İklim Adaleti için Küresel Eylem Günü’nde dört bir yanda eylemde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir