Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporları Üzerine Ali Kurt’la söyleşi

0

Ali Kurt, Kimya Mühendisi ama şimdi Datça’da avukatlık yapıyor. Eski bir bürokrat. Muğla Çevre Platformu’nun  avukatlığını da yapmakta. MUÇEP’le tanışması 2018’lere dayanıyor. Muğla Kıyılarının MUÇEV isimli vakıf görünümlü Ticaret Limited Şirketi tarafından işletilmesi/ açılan davada MUÇEP’in avukatıydı.

Doğal Sit Alanlarının derecesinin Datça-Alavara Koyunda düşürülmesi dolayısıyla, Datça Belediyesinin Çevre ve Şehirçilik Bakanlığına karşı açtığı davada 35 MUÇEP’linin vekili olarak müdahil oldu. Avukat Ali Kurt ve MUÇEP eşsözcüsü Avukat Güngör Erçil ve 35 MUÇEP’li arkadaşımızın girişimleriyle, kamuoyuyla paylaşılmayan 4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporları’nın Muğla ile ilgili olanlarının kamuya açılmasında önemli rol oynadı.

Muğla’ya ilişkin 31 ayrı raporun nasıl elde edildiğini; raporun hangi usulsüzlüklerle anıldığını, doğal koruma alanlarını imara, turistik tesislere ve hatta maden işletmeciliğine teslim etmeye kadar vardırılmaya yol açabilecek bu raporların, mutlaka korumacı bir anlayışla, koruma kurullarının uzman kadroları ya da üniversitelerden bilim insanlarıyla tekrar yapılması gerektiğini MUÇEP’e anlattı.
Ali Kurt, Gürün doğumlu. Gürün’de Gökpınar Gölünün kurtarılması için de bir hukuk mücadelesi veriyor…

MUÇEP – Muğla Çevre Platformu

Söyleşi video: https://www.youtube.com/watch?v=tIpd39mcf_Y&feature=emb_logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir