Zenginler iklim krizindeki sorumluluklarından nasıl kaçıyor?

George Monbiot – The Guardian

Zenginlerin tüketiminde görülen artış, yoksul ülkelerdeki doğurganlıktan çok daha büyük bir çevresel etkiye sahip. Aşırı nüfustan yakınan zengin kesimler, çevreye verdikleri hasar kat be kat büyük olsa da iklim krizinden yoksulları sorumlu tutmakta ısrar ediyorlar. Bu, tam anlamıyla ırkçı bir yaklaşımdır.

 

Geçtiğimiz ay, küresel insan nüfusunun tepe noktasına ulaşacağını ve çoğu bilim insanının öngördüğünden çok daha erken çökeceğini gösteren geniş çaplı bir araştırma yayınlandığında, saf bir şekilde, zengin ülkelerde yaşayan insanların tüm dünyadaki çevre sorunlarından nüfus artışını sorumlu tutmayı bırakacağını düşünmüştüm. Hata etmişim. Tam aksine, durum daha da kötüleşmiş gibi görünüyor.

Gelecek hafta -çocuk sahibi olmamak yönündeki kişisel kararını duyurarak, algımızı çevresel çöküşün yarattığı dehşete odaklamak isteyen kadınlar tarafından kurulan-BirthStrike (DoğumGrevi/ç.n.) hareketi, kendi feshedecek; zira, hareketleri, nüfus saplantısı yaşayanlar tarafından ısrarlı ve sürekli biçimde yolundan saptırılıyor. Hareketin kurucuları, “İklim çöküşüne ilişkin giderek büyüyen bir inkâr formu olarak ‘aşırı nüfus’ argümanının gücünü hafife aldıklarını” ifade ediyorlar.

The Guardian sitesinden Tarkan Tufan cevirisiyle gazete duvarda yayinlanan yazının devamı icin >>

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya-forum/2020/09/03/zenginler-iklim-krizindeki-sorumluluklarindan-nasil-kaciyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir