Yatağan’da 80 yaşını artık gören yok…

Muğla Büyük Şehir Belediyesi’nin düzenlediği Maden Çalıştayı’na Yatağan köylüsü Tayyibe Demirel’in “Nedir bu yahu? Para, para, para… Yatağan’da 80 yaşını artık gören yok” sözleri damga vurdu. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, defalarca yazı yazılmasına rağmen Muğla’da şu kadar maden sahası var, şu kadar ruhsat var gibi resmi hiçbir cevap alamadığını söyledi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından “Madenciliği Konuşuyoruz” konulu Maden Çalıştayı düzenledi. Çalıştayda konuşan Tayyibe Demirel’in, “Nedir bu yahu? Para, para, para… Yatağan’da 80 yaşını artık gören yok” sözleri dikkat çekti.
BİLİMSELLİKTEN UZAK
Türkiye’de 8 bin 78 adet maden ruhsatının bulunduğu ve bunun 351’inin Muğla’da olduğunun vurgulandığı çalıştayda, maden sektörünün yanlış işletildiği, bilimsellikten uzak olduğu, doğru bilgilendirme olmadığı konuları üzerinde duruldu.
CHP’Lİ KARACA: YANDAŞ MEDYA TARAFINDAN LİNÇ EDİLİYORUZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, vahşi madencilik hakkında söylemleri dolayısıyla yandaş medya tarafından linç edildiklerini söyleyerek, ‘CHP zengin olmamızı istemiyor’ ve ‘CHP her şeye karşı çıkıyor’ diyorlar” dedi.
Karaca, “CHP, yer altı zenginliklerimizin çıkartılması, su kaynakları tarım ve havanın hiçe sayılmasına ama çıkartılan kaynaklarında ham madde olarak yurt dışına gönderilmesine, birilerinin zengin olmasına, birleri zengin olurken ülke kaynaklarımızın fakirleşmesine, ülke kaynaklarımız fakirleşirken doğamızın, insanımız, çevre ve yaşam alanlarımızın yok edilmesine kaşı çıkıyoruz” diye konuştu.
“SÜREKLİ CENAZE KALDIRIYORUZ”
Muğla’nın Yatağan ilçesi Hacıbayramlar Mahallesi yakınında planlanan kapalı kömür ocağına 2018 yılında verilen “Çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararına karşı çıkarak açtığı davayla adını duyuran Tayyibe Demirel, çalıştayda dikkat çeken bir konuşma yaptı. Demirel şöyle konuştu:
* “Herkes parayı nasıl kazanırım diye bakıyor. Çok mu kazanacak, az mı kazanacak onu konuşuyorsunuz. Ben şu anda bizim köyden evvelki gün ölen birisinin cenazesine rahatsızlığımdan dolayı gidemedim. Ona üzülüyorum. Sürekli cenaze kaldırıyoruz. Bıktık ya.”
* “Astım, bronşit, koah, kanserin her türlüsü var. Hastalıktan geçilmiyor. Bizim köyde kanser olmazdı. Benim dedem, annemin babası bile hiçbir hastalığı olmadan 90 yaşını geçkin öldü. Doktora ‘hiçbir şeyim yok, tükür yere tükürüğünü yalarım’ demiş dedem. Canavar gibi çalışırdı. Babamın babası da öyleydi. Bizim köyde insanlar hastalıkla değil kendi rızasıyla ölürdü. Şu anda 80 yaşını geçen yok. Yeter artık.”
Sözcü Gazetesi – Mustafa Sarıipek

Muğla’da Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Orman Yangınları’ ve ‘Tarım ve Su Ürünleri’ çalıştayının ardından ‘Madencilik’ çalıştayı da gerçekleştirildi. “Madenciliği konuşuyoruz” çalıştayında ülkemizdeki madencilik politikaları ve uygulamaları tartışıldı. ‘Çalıştay’da “ülkemizdeki madencilik doğayı, sağlığı, tarihi ve tarımı yok ediyor” mesajı verildi.
Muğla’da Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Orman Yangınları’ ve ‘Tarım ve Su Ürünleri’ çalıştayının ardından ‘Madencilik çalıştayı’ da gerçekleştirildi. “Madenciliği konuşuyoruz” çalıştayında ülkemizdeki madencilik politikaları ve uygulamaları tartışıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen ve bu yıl ilki düzenlenen çalıştaya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP Milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Süleyman Girgin, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, İyi Parti İl Başkanı İncilay Gezgin, Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yunus Şahin, Sivil Toplum Kuruşlarının temsilcileri, Sektör Temsilcileri, Muhtarlar ve yurttaşlar katıldı. Çalıştay’da konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Muğla’nın yüz ölçümü 13 bin 338 kilometre metrekare, 3 bin 523 kilometre kare ruhsatı olan alan var. Bu kadar büyük bir alan hiçbir şekilde yerel yönetimlere bilgi verilmeden onlardan görüş alınmadan veriliyor” dedi.
Ekoloji Birliği

Büyükşehir Belediyesinin Sitesine Konan Sonuç Bildirisinde Maalesef Kömür ve Termik Santral Kelimesi Geçmiyor!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir