Türkiye coğrafyasının yarısı maden sahasına dönüşecek!

0

AKP iktidarı enerji, inşaat ve maden sektörlerini oluşturulan havuz şirketlerine bağladı. İktidarın enerjide ve inşaatta ortaya çıkan tıkanma sonrası, tüm coğrafyayı maden yağmasına açarken, büyük bir ekolojik yıkım kapıda

Türkiye’de doğal yaşamı yıkıma uğratan en belirgin sermaye hareketleri enerji, inşaat ve madencilik üzerinde yoğunlaşıyor. 2009 yılı sonrası enerji yatırımları için oluşturulan havuzlarda yer alan şirketlere binlerce ihale yapıldı. Bunların içinde HES’ler başı çekerken, büyük barajlar, kömürlü ve doğalgazlı termik santraller önemli yer tuttu. Ancak ortaya çıkan aşırı arz fazlalığı bu alanda tıkanmaya yol açtı. Bu yatırımlara yol veren iktidarın en öenmli hedefi üretilen enerjinin çevre ülkelere ve Avrupa Birliği’ne (AB) satışının yapılmasıydı. Bu nedenle Suriye, Irak, Gürcistan ve AB ile elektrik nakil hatlarını birbirine entegre ederek enterkonnekte sistem üzerinden elektrik ticaretini başlatma gayretine girdi. Ancak Irak dışında enerji dış satışı gerçekleştirilemedi.
Enerji üretiminde arz fazlası
AB ile enterkonnekte sistem oluşturuldu ve Avrupa enerji dağıtım-satış ortak ağı olan ENTSO-E’ye katılan Türkiye, AB ile yapılan katılım görüşmelerinin en önemli faslı olan enerji faslının açılmamış olması nedeniyle AB’nin enerji pazarına girmesi mümkün görünmüyor. Enerji üretim gücünün 91 bin MW’a aştığı ancak bunun en fazla 1/3’nün ticarileştirilebilmesi nedeniyle AKP iktidarı üretilmeyen enerji çin şirketlere kapasite bedeli adı altında her ay ortalama 250 milyon lira ödeme yapıyor. Bu durum enerjide tıkanma nedeniyle bütçe üzerinde yarattığı baskı büyük problemleri yaratıyor.
Yeni Yaşam Gazetesi‘nde yayınlanan haberin devamı için >>

http://yeniyasamgazetesi2.com/turkiye-cografyasinin-yarisi-maden-sahasina-donusecek/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir