Köylülerden tepki: Önce Termik Santrale ve kömür madenlerine ÇED alın

Muğla’nın Milas ilçesinde Yeniköy- Kemerköy Enerji A.Ş.’nin iki termik santraline kaynak oluşturması amacıyla kurulması planlanan güneş enerjisi santrali (GES) projeleri ile ilgili ÇED – Halkın Katılımı Toplantısı’nda gerginik yaşandı Yaşanan gerginliği jandarma önledi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gönüllü Hukukçusu Güngör Erçil,  SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada ÇED başvuru dosyasına dayanarak toplantının yapılmasının suç olduğunu belirterek “Halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılımı: ÇED sürecinin başlangıcından sonuna kadar, halkı proje hakkında bilgilendirmek, projeye ilişkin görüş ve önerilerini almak üzere paydaş katılım planında detayları belirlenen her türlü etkinliği, (broşür, tanıtıcı film, resmi duyuru, toplantı, bilgilendirme ofisi ve benzeri),yani, projenin çevreye, çevrede yaşayanlara etkilerinin anlatılması olarak tanımlanmıştır. HKT’nin yapılma sebebi, yörede yaşayan halkın proje hakkında bilgilenmesi ise, çevreye etkilerin ÇED Raporu’nda yer alacağı belirtildiğinde,  bu toplantı projenin etkileri konusunda hiçbir bilgi vermemekte sadece yanıltıcı, biçimsel olarak toplantının yapıldığını söylemekten ibarettir ve tümüyle anlamsız, yanıltıcı işleve sahiptir.  ÇED sürecinde,  yöre halkının görüş bildirmesi gerekliliğine uygun olmayan, hatta ÇED sürecini anlamsız tümüyle göstermelik hale düşüren rapora dayanarak Toplantı yapılması mevzuata aykırı ve gayrimeşrudur; böyle bir toplantı yapılamaz” ifadelerini kullandı.

“TAM 458 GÜNDÜR NÖBET TUTUYORUZ”

Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise “Termik santrallerle ve maden ocaklarına ÇED raporu almadan Milas ve Yatağa’nda üç termik santral ile insanların ve doğanın hayatını zehirleyen, yüzlerce insanın tarlasını bağını bahçesini kurutan ve 10’a yakın köylünün köyünü terk etmesine neden olan zihniyet burada yine bir oldu  bittiye getirmek istiyor. Ancak tam 458 gündür ormanlarını ve zeytinlerini korumak için nöbet tutan çevreciler ve köylüler bunlara inanmıyor, dolayısı ile sadece yapmış olmak için ÇED toplantısı yaparak işçileri otobüslere doldurup toplantı yerine getirerek gerginlik yaratıyor. Buna asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

“DÜDÜKLERLE VE ALKIŞLARLA PROTESTO ETTİLER”

ÇED Başvuru Dosyası’nı hazırlayan Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş. yetkilisi Ziya Kalpuz, köylü ve çevrecilerin itirazlarına rağmen sunum yapmaya çalışması durum alkışlarla ve düdüklerle protesto edildi, gerginliğin artması üzerine olaya jandarma güçleri müdahale etti. Çevreci ve köylüler toplantıyı terk etti. Yapılması planlanan ikinci toplantıya ise yöre köylüleri ve çevreciler katılmadıklarını belirttiler. bkz 19.10.2022 tarihli sözcü gazetesi internet sitesi…

Haberin devamı için:  Köylülerden tepki: Önce santrale ve kömür madenlerine ÇED alın – Son dakika haberleri – Sözcü (sozcu.com.tr)

Konuyla ilgili diğer haberler:
YK Enerji’nin GES projesinin Halkın Katılımı Toplantısı’nda arbede yaşandı | Gündem Fethiye (gundemfethiye.com)
YK Enerji’den şimdi de GES projesi: Bu projenin katılım toplantısının yapılması bile hukuka aykırı – Yeşil Gazete (yesilgazete.org)
İkizköylüler güneş enerjisi santrali ÇED toplantısını protesto etti – Evrensel

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir