Sandras Dağı’nda maden: Suyu ve hayatı bitirecek

0

Türkiye’nin en çok yağış alan yerlerinden olan Sandras Dağı, bölgenin önemli su kaynaklarından birisi. Sandras’ta kapasite artırmak isteyen Alfa Olivin A.Ş.’nin madencilik faaliyetlerine ekoloji örgütleri yeterli bilimsel araştırmanın yapılmaması, su kaynaklarının yer değiştirmesi ve endemik türlerin yok olması endişesiyle karşı çıkıyor.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi sınırlarında bulunan Alfa Olivin A.Ş.’ye bağlı maden ocağının kapasite artırmak istemesine yöre halkı tepki gösterdi. Sandras Dağı’nda yapılacak madencilik faaliyetlerinin doğada geri dönüşü olmayan tahribata neden olacağını savunan halk ve çevreciler, Sandras’ı Koruma Platformu ile bölgede madencilik faaliyetlerine karşı mücadele edeceklerini duyurdular.

Şirkete verilen 142 hektar ek ruhsat alanının yeterli bilimsel araştırma süzgeçlerinden geçirilmediğini düşünen Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği ile Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği Sandras Dağı’nın ekolojik önemine dikkat çekmek için iki ayrı rapor hazırladı.

‘ŞİRKETİN ÇED DOSYASI YANILTICI’

Sandras Dağı’nın bir bütün halinde korunması gerektiğine değinen Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği raporunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2016 yılında Belediye ve ilgili kurumlara sunduğu planlara göre, Kartal Gölü’nün mevcut korunacak sit alanının 1203 hektardan 2989 hektara çıkarıldığını vurguluyor. Maden sahasına dönüştürülen bölgedeki ruhsatların gözden geçirilmesi gerektiği çağrısında bulunulan raporun içerisinde, “Muğla İli Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi 18. Paftası Köyceğiz Kartal Gölü’ne ait rapordan anlaşılacağı üzere 1902,43 hektar alana sahip 20068696 numaralı Ruhsat kesin korunacak sit alanı önerisini kapsadığından ruhsatın iptal edilmesi görüşündeyiz” ifadelerine yer verildi. Dalyan Derneği raporunda da şirketin hazırladığı ÇED dosyasının mevcut haliyle yanıltıcı olduğuna değiniliyor.

Haberin devamını Gazete Duvar‘dan okumak için;                                                  https://www.gazeteduvar.com.tr/sandras-daginda-maden-suyu-ve-hayati-bitirecek-haber-1509554

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir