Sandıras Madene Kurban Edilemez ! – 14.7.2019

Muğla Çevre Platformu olarak, cennetten bir parça olan eşsiz güzellikteki Sandıras’ın  maden işletme gerekçesi ile talan edilmek istenmesine kamuoyunun dikkatini  çekmek üzere bugün burada buluştuk.  Sandıras Dağı’nın eteğinde, Gökçeova Gölü’nün hemen üzerinde orman alanı içinde faaliyet gösteren Alfa Olivin Şirketi’nin faaliyet sahasını 2,5 Hektardan 25 Hektara çıkartmak için Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. ÇED sürecinden muaf tutulması için talep edilen faaliyet sahasının  ÇED incelemesi gerektiren 26 Hektar sınırının hemen altında tutulmuş olması dikkatlerimizden kaçmadı.

Sandıras Dağı’nın zirvesine yakın bu bölge, Türkiye’nin en yaşlı karaçam ormanlarına ev sahipliği yapıyor.  Yaklaşık 80 endemik bitki türünü de barındıran bölge Önemli Doğa Alanlarımızdan birisidir.  Sandıras yöresi, akarsuları, gölleri, ormanları, flora ve faunası ile olağanüstü zengin biyolojik çeşitliği ve güzelliği olan, özenle korunması gereken hassas bir ekosistemdir. Hem bölge halkı, hem de uzaklardan gelen doğaseverler bu alandan mesire ve kamp alanı olarak yaz kış yararlanmakta, bölgede yürüyüş ve bisiklet turları düzenlemektedirler. Yani doğa turizmi için de vaz geçilmez bir bölgedir.

Bölgenin bu doğal güzellikleri, yüzlerce yıldır yaşayan bir kadim kültürle iç içe geçmiştir. Muğla ve Denizli’nin sınırında yer alan Sandıras, dağın eteklerinde yaşayan köylüler için  erenlerden Çiçek Baba’nın yurt tuttuğu yerdir. Bölge insanı bu güzelliklerin kaynağı olarak gördükleri Çiçek Baba’ya saygılarını her yıl Ağustos ayında düzenledikleri şenliklerle dile getirirler.

Bölgenin tüm bu güzelliklerini tahrip edecek bir maden faaliyetine izin verilmiş olmasını aklımız ve vicdanımız kabul etmiyor. Yetmiyormuş gibi, şimdi de faaliyet sahası on kat genişletilmek isteniyor ! Şirket yetkililerine sesleniyoruz, Sandıras’tan elinizi çekin !

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne ve tüm yetkililere sesleniyoruz ! Sandıras’taki bu eşsiz biyolojik zenginliğin ve güzelliğin bir daha geri gelmeyecek şekilde tahrip olmasına neden olacak faaliyetlere izin vermeyin. Çok uzun bir zaman sürecinde varolan bu güzellikleri “işletme” zihniyetinden vaz geçin. Bölgenin doğal yapısının korunması için gerekli önlemleri alın. Sandıras köylülerinin kültürüne saygı duyun, Çiçek Baba’nın ruhunu rahatsız etmeyin.

Muğla Çevre Platformu olarak konun takipçisi olacak ve bölgeyi tahrip edecek faaliyetlere izin verilmemesi için her türlü yasal ve meşru girişimde bulunacağız.

Saygılarımızla

Muğla Çevre Platformu

14.7.2019

1 thought on “Sandıras Madene Kurban Edilemez ! – 14.7.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir