Munzur Gözeleri sermayeye ve betona teslim edilmesin

Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nde yer alan Munzur Gözeleri, Fırat Kalkınma Ajansı’nın hazırladığı, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayladığı, Tunceli Valiliği’nin koordine ettiği bir proje ile betona ve sermayeye teslim edilmek isteniyor.
Hazırlık ve onay süreçlerinde yerel yönetime ve halka danışılmadan bitirilen projeye karşı duruş sergileyen Munzur halkının, Muğla Çevre Platformu olarak yanındayız ve mücadelelerini destekliyoruz.
Çünkü Munzur halkı, kutsal da saydığı, Munzur Baba efsanesinin de kaynağı olan, dolayısıyla doğa ve insanın ortak yaşamının en güzel örneklerinden birisinin yüzyıllardır sürdürüldüğü bu bölgeyi korumak için mücadele veriyor.
Bu proje ile Munzur’a çelikten köprüler yapılacak. Çevresine otopark, piknik ve kamping alanları planlanıyor. Üstelik giriş de ücretli olacak.
Bugüne kadar bozulmadan kalmış, bugüne kadar onu ziyaret edenler ve yöre halkı tarafından korunmuş, bugüne kadar kendi doğal varlığı ve süreci içinde özgürce yaşamış ve yaşatmış bir yerden bahsediyoruz.
Karar vericilere ve projeyi hazırlayanlara soruyoruz. Bu planlarınız için Munzur Gözeleri’nden, çevresinde yaşam bulan ağaçlardan, kuşlardan, çiçeklerden, yaban hayatından izin aldınız mı? Munzur yaşayan bir varlıktır. Gözeler, göletler, şelaleler onun evidir. Bu ev, bu doğal hali ile sayısız canlıya da hayat vermekte, onlara da yuva olmaktadır. Sizlere soruyoruz. Siz kendi evinize çelikten köprüler, piknik, kamping ve otopark alanı yapılsın ve bu sizin iradeniz dışında gerçekleşsin ister misiniz? Karar verici pozisyonlarınız insanı, doğa üstünde hakimiyet kurabilir kılmıyor. Kendi özgürlüğü içinde var olagelmiş doğa ile yöre halkının barışık yaşamından örnek almalıyız. Değil onu tahrip etmek ya da mahkum etmek…
Munzur Çevre Derneği başkanı Ali Ekber Barmağıç’ı tutsak ettiğiniz, yaşam savunuculuğunu suç saymaya çalıştığınız gibi, doğayı ve onun kültürüyle yaşayan insanları da kendi kararlarınıza tabi kılmaya çalışıyorsunuz. Bunun tahammül edilebilir bir yanı yoktur. Doğayı kontrol etme, ona hakim olma çabamız, biz insanların da sağlıklı yaşayabilmek için ihtiyaç duyduğu, temiz hava, temiz su, temiz gıda gibi en temel öğeleri yok etmektedir.
Bırakın Munzur, yaşattığı tüm öbür canlılar ve onlarla barış içinde yaşamayı kültürü edinmiş yöre halkı oraya en doğru şekilde sahip çıkmaya ve korumaya devam etsin.
Muğla Çevre Platformu – 12.08.2020

Basılabilir Basın Metnini => buradan indirebilirsiniz (PDF)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir