Muğla Çevre Şenliği Akyaka’da Gerçekleştirildi – 3.6.2018

3 Haziran 2018 Pazar günü Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Muğla Büyükşehir Belediyesi ve ilçelerindeki Kent Konseyleri tarafından düzenlenen Muğla Çevre Şenliği Muğla’nın tüm ilçelerinden yoğun bir katılımla coşku ile kutlandı. Mor Pedal ve 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü dolayısı ile Muğla’dan Akyaka’ya pedal süren bisiklet gruplarınca da desteklenen etkinlik sahilde yapılan insan zinciri ve bir basın açıklaması ile sona erdi.
Etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Çevreden sorumlu Genelbaşkan yardımcısı Gülizar Karaca Muğla CHP Milletvekili adayı Burak Erbay ile HDP Milletvekili adayları Sultan Özcan ve Hüsran Belgin Koç da katıldılar. Bölgede yer alan sivil toplum kuruluşlarından Gökova Akyaka’yı Sevenler Derneği, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, Gökova-Akyaka Kadın Dayanışması, Gökova Kültür Eğitim İmece Çevre Derneği, Marmaris Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, TEMA Muğla tanıtımlarını yaptığı standların yanısıra Okluk Koyunda inşası sürdürülen Cumhurbaşkanlığı Konutu nedeniyle tahrip edilen doğanın sergilendiği görsellerden oluşan panolar da etkinlik alanında sergilendi.

12:30 da DJ Müzik yayını ile başlayan etkinliğin açılış konuşması organizasyonda yer alan MUÇEP sözcüsü Serdar Denktaş tarafından yapıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de konuşmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koruma alanlarının koruma derecelerinin düşürülmesine karşı Belediye’nin başlattığı yasal mücadele sürecini anlattı ve buna karşı sivil toplum örgütlerinin mücadelesinin önemine vurgu yaptı.

Etkinliğe katılan CHP Çevreden Sorumlu Genelbaşkan yardımcısı Gülizar Karaca Nükleer Santral İhalelerini iptal edeceklerini söyledi.

Daha sonra sırayla Mabolla konseri, Yol Sahne, Moyo Masal, Şubadab Çocuk etkinlikleri ve Praksis konserleri ile sürdürülen programa katılımcılar da coşkulu bir katılım sağladılar. Sahilde insan zinciri oluşturan katılımcıların gür bir sesle Türkiye kamuoyuna “Muğla Cennet Kalsın” mesajlarını ilettikleri şenlik sonunda çevre temizliği yapıldı.

Açılan pankartlarda “Cumhur Saray İstemiyor!”, “Kurdun Kuşun Yuvasına Saray Yapaıp İtibar Kazanamazsın”, “Son Sözü Doğa Söyler”, “Bilimsel Rapor Koca Bir Yalan!”, “Gider Muğla’nın Kıyısı, Kalır Betonun Sızısı”,”Dört Mevsim Ekoloji Bahane, Rant Şahane”,”Dünya Mirasını Yok Ederek İtibar Olmaz”,Rant İçin Cenneti Katledenler, Cehennem Sizi Bekliyor”, “Muğla Cennet Kalsın” şeklinde mesajlar verildi.

Etkinlik sonunda Kamuoyu Açıklaması MUÇEP üyesi Devrim Bayar tarafından okundu. Bayar konuşmasında MUÇEP’in oluşmasının nedeni de olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu”na dayanarak doğa koruma alanlarının neredeyse tamamının koruma derecelerini düşürdüğünü, ya da tamamen kaldırdığını ifade ederek bu rapora halen ulaşılamadığını belirtti. Bayar, sözlerine devamla “Uluslararası sözleşmelerle korunan biyolojik çeşitliliğimizin, Özel Çevre Koruma Bölgelerimizin böylesine ciddiyetsiz çalışmalarla talana açılması, yalnızca biz Muğlalıları değil, tüm Türkiye’yi ve dünya kamuoyunu ilgilendirmektedir. Bu konu, Muğlalılar tarafından Avrupa Parlamentosu’nun gündemine de taşınmış ve Avrupa Parlamentosu tarafından Türkiye Hükümeti’ne mektup gönderilerek savunma istenmiştir. Bu mektuba yaklaşık bir yıldır cevap verilmemiştir” dedi.
Okluk Koyunda yapılmakta olan Cumhurbaşkanlığı konutuna da değinen Bayar, “Gökova Körfezi’ndeki doğa koruma alanlarından 17 no’lu paftanın, yani Gökova ÖÇKB’nin koruma derecelerinin düşürülmesi onaylanarak yürürülüğe girmiştir. Buna bağlı olarak da ilk tahribat, Okluk Koyu’ndaki mütevazı Cumhurbaşkanlığı Konutu yıkılıp yerine, insan aklına, vicdanına sığmayan boyutlardaki bir yazlık saray inşaatı ile başlatılmıştır. Yaklaşık 50.000 ağaç kesilmiş, binlerce kamyon beton dökülmüştür. Eşsiz güzellikteki Okluk Koyu beton duvarlarla çevrilmiş, orman yolu onbinlerce ağaç kesilerek dört şeritli protokol yolu açılmıştır. On bin m2 denizalanı doldurularak lüks yatlar için liman yapılmaktadır. Bu yıkıma seyirci kalmayalım, utanca ortak olmayalım.

Gelin hep birlikte “dur” diyelim ! ÇŞB, bugün Muğla’da başlattığı, ama tüm Türkiye’nin doğa koruma alanlarında planladığı yıkım projesini durdursun ! Enerji politikaları termik ve nükleer santrallerden vazgeçecek şekilde yenilensin ! Maden ocaklarında ÇED süreçleri işletilsin !” diyerek konuşmasını sürdüren Bayar, sözlerini “Çok yakında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısı ile tüm adaylara da sesleniyoruz: Bilesiniz ki bu yıkıma sahip çıkan bir Cumhurbaşkanını ne Muğlalılar, ne dünya kamuoyu, ne de gelecek nesiller hayırla anacaktır.

Cumhurbaşkanlığı adına Okluk’ta yürütülen bu utanç verici projeye TAMAM diyeceğinize, ortak yaşam alanlarımızı yok eden yasaların halkın katılımı ile, ortak akıl oluşturarak yeniden düzenlenmesi için; doğayla dost olmayan maden, enerji, turizm projelerinin durdurulması için çalışacağınıza söz veriniz! Bize bu sözü vermeyen hiçbir Milletvekili ya da Cumhurbaşkanı adayının, açık ya da kapalı seçim meydanlarında bizlerden oy istemeye yüzü olmayacağını duyuruyoruz” diyerek sonlandırdı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir