MUÇEV… Yeniden…

Muğla Çevre Platformu olarak 13.5.2019’da Muğla Valisi Sayın Esengül Civelek ile görüşerek MUÇEV Turizm A.Ş. ‘nin hukuksuz uygulamaları hakkında bir dosya sunduk. Sayın Vali görüşmemizde,  Valilik olarak yalnızca Bakanlığın kuruluşu olan TURÇEV’le ortak olan Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın yönetiminde olduklarını, MUÇEV’in kendi genel müdürünün olduğunu, MUÇEV’de Valiliğin yalnızca Menteşe Kaymakamı ile temsil edildiğini  ve Danıştay’ın kararından haberi olmadığını, konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hukuk Bürosu ile görüşeceğini söylemişti.

Dosyamızda, Mahkeme ve Danıştay kararları ile  MUÇEV’in kamu yararına çalışan kurum statüsünde olmadığı, dolayısı ile yaptığı sözleşmelerin geçersiz olduğuna dair belgeler vardı. Tüm bu yargı kararlarına rağmen MUÇEV’in hukuka aykırı olarak hangi gerekçe ile sözleşmelerine son verilmediği ve kıyı alanları ile ilgili tasarrufta bulunmaya devam ettiğini sorduk. Sayın Vali, görüşmemiz sırasında telefon görüşmeleri yaparak dosyamızı ilgili birimlere aktardı ve konuyla ilgili tarafımıza bilgi verilmesi talimatını da verdi.

Bu görüşmeden iki hafta sonra, herhangi bir gelişme olmayınca Valiliğin MUÇEV temsilcisi olan Menteşe Kaymakamı Sayın Caner Yıldız ile de bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmemizde Kaymakam Bey dosyayı incelediğini söyledi ve daha önce Vali Hanım’ın Muçev’in yapısı ile ilgili aktardığı bilgileri tekrarladı. Kaymakam Bey ayrıca Muçev gibi kurumların doğanın korunması, kamu yararının sağlanması açısından ne kadar gerekli olduğunu, Muçev olmasa kıyıların çöpten, pislikten geçilemeyeceğini, kuralsızlığın önünün alınamayacağını söyledi. Buralar eğer özel şirketlere ya da belediyelere verilse vatandaşların yeterli hizmeti alamayacağını, Muçev’in elde ettiği gelirin bir kısmının bu alanların alt yapısının iyileştirilmesi için harcandığını ekledi.

Valilik ve Kaymakamlık’tan sorumluluk alanları içerisinde Anayasanın ve Kıyı Kanunun işletilmesini sağlamalarını, Önemli Doğa Alanları olan kıyıların korunması yanında halkın kıyılardan eşit ve ücretsiz yararlanma haklarını güvence altına alacak düzenlemeler yapmalarını beklediğimizi, bazı yurttaşların neden olduğu çevre ve gürültü kirliliği gibi kamu düzenini bozan sorumsuz davranışları gerekçe göstererek çözümün özelleştirmede aranamayacağını söyledik. Valilik ve Belediyelerin kıyı alanları için iyi işleyen kurallar belirleyerek, bünyelerindeki zabıta ve kolluk birimleri marifeti ile kıyı alanlarında oluşan tahribatların, kamu düzenini bozan davranışların önüne geçebileceklerini, kamu yararının ön planda tutulmasının, yurttaşların anayasal ve yasal haklarının güvence altında tutulmasının bu kurumların öncelikli görevi olması gerektiğini ifade ettik.

Muğla genelinde Kıyı Kanununa aykırı uygulamalardan bahsettik. Kıyı alanlarında şezlong şemsiye kiralama hizmeti veren şirketlerin kumsallar üzerinde iş makineleri ile kum alan düzeltmesi dahil olmak üzere Kıyı Kanunu ve yönetmeliklere açıkça aykırı ve çevre tahribatına sebep olan uygulamaları olduğunu anlattık. Vatandaşların ücret ödemeden plajlardan denize girme imkanı kalmadığını, Muçev’in kiraya verdiği kıyı alanlarını işleten şirketlerin neredeyse denizin içine dahi şezlong ve şemsiye koyduğunu, para ödemeden plajda uzanacak yer bırakmadıklarını, hatta giriş ücreti alanlar olduğunu söyledik.

Kaymakam Bey, mahkeme kararları ile ilgili olarak, Bakanlık ile görüşerek bir hafta içinde yazılı olarak tarafımıza bilgi vereceği sözünü verdi. Yurttaşların aydınlatılması açısından tarafımıza verilecek cevabın kamuoyu ile de paylaşılmasının yerinde olacağını belirttik.

Sayın Vali ile görüşmemizin üzerinden yaklaşık 1,5 ay, Sayın Kaymakam ile görüşmemizin üzerinden 1 aydan fazla süre geçmiş olmasına karşın hala bir yanıt alamadık. Yani bir hukuksuzluğu şikayet etmek üzere yaptığımız başvuruya yasal bilgi edinme süremiz içinde yanıt verilmeyerek bir yasa ihlali daha eklenmiş oldu.

Konuyu yakından takip eden kamuoyunu bilgilendirmeyi yurttaşlık görevi olarak gördüğümüz için yaşanan bu gelişmeleri paylaşmak istedik. Bundan sonrasında da süreçle ilgili gelişmeleri, tarafımıza verilecek cevapları da paylaşmaya devam edeceğimizi saygılarımızla duyururuz.

Muğla Çevre Platformu

2 thoughts on “MUÇEV… Yeniden…

 1. Azmak deresi ve cevresi kenarında konaklayan insanlar tarafindan pislik icinde birakiliyor lutfen gerekli onlemleri alin
  Ula belediyesi ve Buyuksehir in yetkisi disindaymis sizin sorumlulugunuzdaymis
  Bu duyarsizliga sessiz kalmayin

  1. Sayın Zafer Özcan,
   10.08.2020 tarihinde https://www.mucep.org sitemizde bıraktığınız yukarıdaki yorumunuz nedeniyle yazıyoruz. MUÇEP – Muğla Çevre Platformu gönüllü vatandaşlardan oluşmuş bir birlikteliktir. Bizler de tıpkı sizin gibi çevreye duyarlı birer vatandaşız… Çöp toplayıcısı değiliz, ama gerekirse onu da yaparız. Önerimiz kimin ne görev yaptığını, sorumluluk sahiplerinin kimler olduğunu sorgulamanızdır! Umarız yaptığınız sorgulama sonrası gönüllü ve duyarlı bir yurttaş olarak bizlere katılır ve siz de elinizi taşın altına koyarsınız… sizlerle, sorumluluk paylaşmayı gönülden isteriz…
   aydın bodur muçep gönüllüsü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir