MUÇEP’in Dalyan Buluşması

Muğla Çevre Platformu,  Dalyan buluşmasını 16 Haziran  2019 Pazar günü gerçekleştirdi.

Muğla’nın değişik ilçelerinden yaklaşık 80 kişinin katıldığı buluşma, İztuzu’nda DEKAMER’in  proje alanının incelenmesi ile başladı.  IKUP’tan Murat Demirci DEKAMER Projesi ile ilgili bilgilendirme yaptı.  İztuzu’nda planlanan basın açıklaması, Ortaca Kaymakamlığı’nın basın açıklaması yaptırılmaması talimatı doğrultusunda Jandarmanın yoğun güvenlik önlemleri alması nedeni ile yerel sivil inisiyatifleri  zor durumda bırakmamak için Dalyan’da yapılması kararlaştırıldı.

Programda Dalyan’da belediyenin toplantı salonunda yapılacağı duyurulan toplantı da yine Belediye’nin Kaymakamlığın baskısı ile salon tahsisini iptal etmesi nedeni ile bir çay bahçesinde gerçekleştirildi.

Toplantıda  Fosil Yakıt Karşıtı Çalışma Grubu, Örgütlenmenin Yaygınlaştırılması Çalışma Grubu,  Kıyı Kullanımları ve MUÇEV Çalışma Grubu ve Hukuk Komisyonu faaliyetleri ile ilgili sunumlar yaptılar.

Kıyı Kullanımları ve MUÇEV Çalışma Grubu ‘ndan Faruk Şahin,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın MUÇEV aracılığı ile Muğla kıyılarında başlayan ve gittikçe tüm korunan alanlara yayılan ticari faaliyetleri hakkında çarpıcı bir sunum yaptı. Sunumda, MUÇEV aleyhine açılan davalarda MUÇEV’in kamu yararına faaliyet gösteren bir kurum olmadığı Danıştay kararı ile de ortaya konulmuş olmasına karşın  sürekli yönetmelik değişiklikleri ile  faaliyetleri için yeni yasal gerekçeler oluşturarak hukukun arkasından dolanmaya çalıştığı aktarıldı. Sunumun ardından yapılan tartışmada çalışma grubunun tüm ilçelerden katılımlarla genişletilmesi ve MUÇEV’in tüm hukuksuz faaliyetlerine karşı ayrı ayrı yasal mücadele etme kararı alındı.

MUÇEP’in bir sonraki toplantının Eylül ayı başında Fethiye’de yapılması kararlaştırıldı.

Toplantı sonrasında basın açıklaması okundu ve  sosyal medya üzerinden canlı yayın yapıldı.

MUÇEP’in Basın Açıklaması

Basın Açıklamasının video kaydı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir