MUÇEP – Orman Çalışma Grubu

0

MUÇEP gönüllüleri, Fethiye Pastoral Vadi’de (Aralık 2019) toplandılar ve son zamanlarda, endüstriyel plantasyon adı altında her yerde ağaçların kesilmesi, ağaçlık/ormanlık alanlarda yapılan tahribatlar da masaya yatırıldı. Son bir ay içinde Milas’ta, Çıtlık’ta, Fethiye’de ormanlık alanlarda yapılan tahribatlara dikkat çekildi ve meclislere duyuru yapılarak, MUÇEP – Orman Çalışma Grubu, oluşturulmasına karar verildi.
MUÇEP Yürütmesi, Orman Çalışma Grubunun gerekçesini şöyle ifade etti: “Fethiye’deki yürütme kurulu toplantısında son haftalarda yoğunlaşan alışılmışın dışındaki ağaç kesimleri ve duyum düzeyinde olan orman bakanlığının 2020 planlamaları karşısında hazırlıklı olmak, yapılan “sıfır” kesim yerine ifade edilen endüstriyel plantasyon adındaki felaketin boyutlarını tam olarak anlayabilmek, ekolojik ve ekonomik sonuçlarını bilimsel olarak değerlendirmek, yasal alt yapısını anlamak, mevcut insan dahil ekosistem için engellenmesi gerekiyorsa engellemek için gerekli adımları planlamak amacıyla bir Orman Çalışma grubu kurulmasına karar verilmiştir.”
Son zamanlarda ağaç kesimlerinin ciddi bir biçimde arttığı biliniyor. Nitekim 9/8 Haber Sitesinin paylaştığı habere göre: “son 17 yılda ağaç kesimi 5 kat çoğaldı. Orman alanlarındaki endüstriyel ağaç kesimi 2003 yılında 7.3 milyon metreküp iken 2018’de yaklaşık 19 milyon metreküpe yükseldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, “Yok edilen ormanlar ağaç şovlarıyla örtülmeye çalışılıyor”…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir