Milas köylüleri direniyor!

Milas’ın İkizköy, Karacahisar, Çamköy köylerinde yaşayan köylülerin başı kömür belası ile dertte. Tarlalarının, arazilerinin, zeytinliklerinin, Yeniköy-Kemerköy termik santrallerine kömür sağlayan maden alanlarını genişletmek için kamulaştırma tehdidi altında satın alınmak istenmesi yetmezmiş gibi, çevrelerindeki ormanlar da yine kömür madeni için kesilmek, yok edilmek isteniyor.

 

 

Köylerin ortasında, Akbelen mevkiindeki ağaçlar, kesilmek üzere ağustos ayında işaretlendi. Geçtiğimiz Perşembe günü (28.11.2019) Milas Orman İşletme Müdürlüğü’nün, ‘deneme kesimi’ adı altında bu alanda başlattığı ağaç kesimini, köylüler, kesim alanına koşup karşı çıkarak, direnerek, az sayıda ağacın kesilmesinden sonra durdurdular. Köylerde yaşayanlar, “Bu orman, madenle aramızda kalan, madenin tozunu, kirli havasını kesen, bizim azıcık nefes almamızı sağlayan bir orman, bunun kesilmesi nefes alacağımız hava kalmaması anlamına geliyor.” diyor.  MUÇEP olarak köylülerin haklı taleplere dayanan bu meşru direnişinde yanlarındaydık, bundan sonra da olacağız.

Geçen hafta ağaç kesimini durduran köylüler, ormanın kömür madeni için yok edilmesine karşı çıkıyor, kesimin tümüyle iptal edilmesini istiyor. Bugün (03.12.2019) bu isteklerini, Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne verdikleri dilekçe ile de bildirdiler. Dilekçenin verilmesinden önce yaptıkları basın açıklamasında, “ağaçlarımızı KESTİRMEYECEĞİZ, artık YETER!” dediler.

Basın açıklamasına MUÇEP gönüllüleri, Milas Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çöllüoğlu, CHP Milas İlçe Teşkilatı da katılarak, destek verdi.

Aşağıdaki basın açıklaması metni, köylülerin karşı karşıya kaldıkları tehdidin farkında olduklarını, bugüne kadar olanların ve bundan sonra olacakların kendilerinden neler götürdüğünü, ne getireceğini bildiklerini gösteriyor. Termik santral ve kömür madeni, çevredeki köylülere kirli hava, çekilip kuruyan sular, yok olan zeytinlikler, tarım alanları ve köylerden başka bir şey getirmiyor.  Köylüler bu bilinçle, son derece haklı olarak ormanın kesilmesine karşı çıkıyor. Bunu, basın açıklamasıyla ilan ettiler, dilekçeleriyle devlete bildirdiler.

Biz de MUÇEP olarak bu haklı talebin takipçisi olacağız.

MUÇEP Kömürsüz Muğla Çalışma Grubu

“CÜMLE BASIN, MEDYA, KAMU KURUMLARI, SİYASİ PARTİLER VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE!

28 Kasım Perşembe günü İkizköy Akbelen mevkiinde yer alan, birkaç ay önce Orman İşletmesi tarafından kesilmek üzere damgalanan alanda kesim ihalesi dosyası için deneme kesimi adı altında orman  işletmesi tarafından kesim yapıldı. Biz zeytinden, tarladan gelinceye kadar yapılan bu kesimde 14 yetişkin kızılçam ağacımızı kaybettik. Çok üzgünüz.

Biz, İkizköy ve çevre köylerin halkı olarak, madene kurban edilmeye çalışılan, içinde anıt ağaçlarında olduğu yerdeki ormanı kestirmemeye kararlıyız! Bu orman, biz yöre köylülerinin canı, kanı. Kaldı ki, bu ormanın hiçbir işe yaramayan, ülkeye maliyeti getirisinden fazla olan termik santrallere kömür yaratmak için kesileceğinin de farkındayız. Ne yazıktır ki hiçbir yetkili çıkıp da bu ormanın neden kesildiğini açıkça dile getirmiyor! Ama biz biliyoruz ve KESTİRMEYECEĞİZ!

Sonuna kadar hakkımızı arayacağız ve KESTİRMEYECEĞİZ!! Yeter diyoruz! Bu sorgusuz sualsiz orman katliamlarına YETER! Havamızın, suyumuzun, yaşamlarımızın kirletilmesine YETER! Biz buralıyız ve artık bizi yerimizden yurdumuzdan etmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz; burada kalacağız. Bunun için uygulanan tüm yaptırımlara YETER diyoruz!

Buranın havası, suyu Milas, Bodrum, Güllük, havalimanı ve tüm bölgenin, tüm Muğla’nın havası, suyu demek! Hepimizi, kömür karası uğruna, susuz, havasız, yersiz, yurtsuz bırakmak için yapılan tüm planlara YETER!

İkizköy-Karacahisar-Çamköy Ahalisi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir