Mavi Kadın Saynur Gelendost

0

Termik Santrallere karşı verdiği mücadele ile tanınan, 2 Mart 2003 tarihinde kaybettiğimiz  Saynur Gelendost’u aramızdan ayrılışının 18.yılında saygı ve rahmetle anıyoruz. Anısı Kömürsüz Muğla mücadelemizde yaşayacak. Ayrıca Mavi Kadın Saynur Gelendost kitabını hazırlayarak Saynur Gelendost‘u ve mücadelesini bizlere aktaran Sevgili Gaye Cön‘e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saynur Gelendost

Bodrum Gönüllüler Derneği Kurucusu Saynur Gelendost Türkiye’nin önde gelen çevrecilerinden biriydi. 2 Mart 2003 tarihinde yaşamını yitiren Gelendost, Türkiye’de birçok çevre hareketine önderlik etti. Gökova Termik Santrali’ne karşı açlık grevi yaptı, Kelebekler Vadisi ve Gemile Koyu’nun korunması için uğraş verdi, Akkuyu’daki nükleer karşıtı mücadeleye destek verdi ve Türkiye-Yunanistan arasında kalıcı bir barışın sağlanması için birçok eyleme öncülük eti. Doğa ve barış için yaptıkları nedeniyle iki kez Abdi İpekçi Barış Ödülü’nü aldı. Başta Akdeniz olmak üzere Türkiye’deki tüm çevre sorunlarıyla yakından ilgiliydi. ‘Çevreci Ana’ lakabıyla da anılan Saynur Gelendost, ‘Kardak Krizi’ sırasında adaya çıkmış, Kardak’ın silahlara değil foklara ait olduğunu söylemişti.

 

‘Mavi Kadın Saynur Gelendost’ adlı kitap mücadele arkadaşlarından  Ekolojist, Feminist Muğla ve Türkiye genelinde çevre mücadelesi ve kadın çalışmalarından tanıdığımız Gaye Cön Şakar tarafından derlendi. Dönemin çevre eylemcileri, sanatçıları ve Gelendost’u yakından tanıyan, ona destek veren dostları anılarını bu kitapta buluşturdu. Kitap, Türkiye’deki çevre hareketinin geçmişine yakından bakıyor, bir anlamda o dönemi anlatıyor. Çevre, barış ve kadın hareketiyle ilgilenen herkesin merakla okuyacağını düşündüğümüz bu kitabın Türkiye’nin çevre hareketine ışık tutmasını ve genç çevrecilere ilham vermesini umuyoruz.

Mavi Kadın Saynur Gelendost kitabını dijital ortamda okumak için;  https://tr.boell.org/sites/default/files/saynur_gelendost_kitap.pdf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir