Kömür belası Muğla’nın merkezine ulaştı !

0

Muğla Çevre Platformu’nun Menteşe Belediyesi’nden edindiği bilgiye göre MTA Genel Müdürlüğüne Karabağlar ve Düğerek’i içine alacak şekilde Muğla’nın merkezinde 6.626 Hektar alanda kömür arama ruhsatı verildi.  MUÇEP’in sahada yaptığı incelemede MTA’nın iki noktada sondaj çalışmalarına başladığı belirlendi.

Karabağlar’da MTA tarafından başlatılan sondaj çalışması

MUÇEP Kömürsüz Muğla Çalışma Grubu sözcüsü Mustafa Tuncaelli yaptığı ilk değerlendirmede, kömürün artık tükenmekte olduğu Yatağan’da termik santralı beslemek üzere Muğla’nın merkezinde yeni kömür sahası yaratmak istendiğini söyledi.  Muğla’nın kimliğinin önemli unsuru olan, Anadolu’nun tek çukur yaylası olarak bilinen Karabağlar Yaylası, aynı zamanda 3. derece doğal sit alanı olarak koruma altında.  Platform üyeleri eğer bu girişim durdurulmazsa Milas –Yatağan arasında yaşanan ekolojik ve sosyal kırımların Muğla’nın merkezine kadar yayılması anlamına geleceğini ifade ettiler. Milas ve Yatağan bölgelerinde termik santrallara kömür sağlamak için sürekli genişletilen kömür işletme sahalarının yuttuğu zeytinliklere, tarım alanlarına, ormanlara, yerleşim yerlerine, mülksüzleştirilen köylülere Muğla’nın merkezi de eklenecek. Bölgenin zaten kıt olan yeraltı su kaynakları da kirlenecek.

Turgut Köyü – Yatağan

MUÇEP yetkilileri, bu girişime izin vermeyeceklerini ifade ederek, Muğla’nın kömür ve termik belasından tümden kurtulması için Muğla halkı, belediyeler, siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile birlikte  ortak bir mücadele platformu oluşturmak için girişim başlatacaklarını bildirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir