HDP, CİMER’e yapılan başvurular için ücret talep edilmesini Meclis’e taşıdı

0

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, Bilgi Edinme Hakkı kapsamında CİMER’e yapılan başvuru için ücret talep edilmesini Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye yönelttiği sorularla Meclis gündemine taşıdı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

Orman Genel Müdürlüğü’nün birkaç yıldır ülke genelinde endüstriyel plantasyon, gençleştirme, seyreltme ve benzeri gerekçelerle ağaçları keserek doğal orman varlığını yok ettiğini belirten Gülüm, ormanların sermayenin hizmetine sunulduğunu kaydetti.

Öte yandan akademisyenlerin denetimlerde bulunmaları ve bilimsel çalışmaları yürütmeleri, bu uygulamaların amenajman planlarına, belirlenmiş bilimsel kıstaslara ne ölçüde uyduğunu öğrenmelerinin engellendiğine dikkat çeken Gülüm, “Şöyle ki; tarafımıza iletilen bilgi ve belgelere göre bir vatandaşın 19 Temmuz 2020 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 2003304789 sayılı başvurusu 26 Ağustos 2020 tarihinde Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanlığı tarafından cevaplanmıştır. Bu cevaba göre talep edilen bilgi ve belgelerin bir ücret karşılığında paylaşılacağı, bu ücret cetvelinin de Orman Genel Müdürlüğü 2020 yılı Bilgi ve Belgeye Erişim Ücreti Cetvelinden öğrenilebileceği ve orman amenajman plan bedelinin yatırılması halinde mobil diskle birlikte başvurulması neticesinde bu bilgi ve belgelere erişilebileceği söylenmiştir” dedi.

etha haber sitesi’nde yayınlanan haberin devamı için >>  http://www.etha15.com/haberdetay/hdp-cimere-yapilan-basvurular-icin-ucret-talep-edilmesini-meclise-tasidi-124392?fbclid=IwAR3pVpCFwqBEneubmCqtbc8627zoKv_YP9QjQ5VDw-zcQreatitKG29xCvk

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir