Muğla Çevre Platformu  tarafından   (MUÇEP) Akbük ‘de düzenlenen “Muçep Sonbahar Şenliği” ne katılan yaklaşık bin 200 kişi  koyda el ele tutuşarak, “Gökova Cennet Kalsın” dedi.

Gökova’nın Akbük Koyu’nda Pazar Günü gerçekleşen şenlik öğle saatlerinde, Muğla’nın çeşitli ilçelerinden otobüslerle gelen vatandaşlarla başladı. Muğla Çevre Platformu’nun düzenlediği sonbahar şenliğine;  farklı ilçelerin doğa yürüyüş grupları, bisikletçiler, yerel tohum grupları, engelli dernekleri katılırken, denizden de Bodrum Denizciler Derneği’nin desteği nde STS Okul Gemisi ile Bodrumlu Muçepliler katıldı.

Menteşe, Muğla, Milas ve Bodrum Belediyesi, Bodrum Deniz Ticaret Odası’nın  destekleri ile gerçekleşen şenliğe  Menteşe Kent Konseyi Başkanı Bilgi Taşkıran, Menteşe Belediye Başkanı  Bahattin Gümüş, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcıları Levent Ünver ve Mehmet Güven, Ula Belediye Başkan Yardımcısı Oruç Özkan ve CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ katıldı.

MUÇEP adına konuşma  yapan Mustafa Tuncaeli’ninardından, ev sahibi olan Menteşe Kent Konseyi Başkanı Bilgi Taşkıran ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise; Gökova’nın, Muğla’nın cennet kalabilmesi için uygulamaya konulan doğal sit derecelerinin mutlaka değişmesi gerektiğini, bu haliyle kalması halinde yapılaşmanın, beton yığınlarının önünün açılacağını, buna da sivil toplum kuruluşları ile beraber karşı duracaklarını söylediler

AKIN ÜSTÜNDAĞ “YAZLIK SARAY KAÇAKTIR”

Şenliğin sonlarına doğru katılan CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ özetle “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın burada bir bilimsel çalışması var deniyor ama bu bilimsel çalışmayı kimse görmemiş. Burada gerçek amaç Muğla’nın koylarını imara açmak. Biz böyle bir duruma kesinlikle müsaade etmiyoruz.” Bu anlamda biz Muğla’ya karşı yapılan yanlış projeye karşı sesimizi yükselterek devam edeceğiz.Bu projenin onaylanıp onaylanmaması fark etmez, bize göre onay geçersizdir, o yazlık saray kaçaktır, imara aykırıdır. Uluslararası sözleşmelere bile aykırı bir projedir. Halkla beraber el ele, iç içe Muğla’ya sahip çıkacağız.” Dedi.

BU MİKROFON HERKESE AÇIKTIR

Üstündağ’ın ardından Muçepliler “bizler şenliğimizi açık çağrı ile herkese duyurduk. Akın Üstündağ katılarak düşüncelerini ifade etti. Ama bilinsin ki, bu mikrofon AK Partililere de, HDP’ye de MHP’ye de her zaman açıktır. Doğanın,  ağacın, denizin, balığın, arının siyaseti olamaz. Tabiat Varlıkları üzerinden siyaset yapılamaz” diyerek, bilgi almak ve soru sormak isteyenler için herkesin katıldığı forum oluşturarak, doğal sitlerle ilgili bilgilendirmelerde bulundular

Bu yazı Muğla Gazetesinden alınmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir