GEREME’DE NELER OLUYOR?

0

PANEL: GEREME’DE NELER OLUYOR?
Düzenleyiciler: MUÇEP / MİLAS KENT KONSEYİ 
28 Ocak 2018 Saat: 11.00
Milas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu
Panelistler:
Prof. Dr. Doğan Kantarcı / Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar / Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Aykut Akdemir / MUÇEP adına Neşe Yüzak 

Milas’ın Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri’ni besleyen maden sahalarının kamulaştırma işlemleri hızla devam ediyor. En son İkizköy taşındı. Çevre köylerde de boşaltılmalar devam edecek. Vatandaş köyünden ve üretimden koparılıyor. 

Bölgemize yeni termik santrallerin veya yeni ünitelerin yapılacağı da bilgimiz dahilinde. Fosil yakıt kullanan termik santrallere olan duyarlılıksa biliniyor. Çevre köylerin en önemli geçim kaynağı olan zeytincilik olumsuz etkileniyor. Yine bu bölgedeki köylerde yaygın olarak geçmişte üretimi yapılan tütün ekiminin sınırlanması sonrasında, alternatif tarım ürünlerine de yönlendirilmedikleri ve özendirici tedbirler alınmadığı için, köylüler toprağından daha kolay bir şekilde ayrılmaya razı oluyor.
Diğer yandan, şimdi üstelik özel sektör eliyle ve taşeron şirketler aracılığıyla maden üretimi yapan firmaların da, doğayı bozduktan sonra, onları ihya etmek doğrultusunda çaba göstermeyecekleri konusunda kuşkular yüksek.

Maden çıkan bölgedeki köylerimizin bulunduğu alan, geçmişten bu yana “Gereme Bölgesi” olarak bilinir. Söz konusu çevre sorunlarına bağlantılı olarak, Çamköy-Karacahisar bölgesindeki yeraltı su kaynaklarının yok olmaya başladığına dair somut veriler de var. Hamzabey Çayı’nı besleyen Suçıkan bölgesindeki kaynaklar ve pek çok köylünün kuyuları kurumuş durumda.

Bütün bu konuları masaya yatırmak, bölgedeki vatandaşları bilgilendirmek ve yapılabilecekler konusunda sonuçlar çıkararak, ilgili yerlere gerekli başvuruların yapılıp önlemler alınmasını sağlamak amacıyla, Milas Kent Konseyi ve MUÇEP olarak, 28 Ocak’ta Milas’ta bir panel düzenliyoruz.

Hem konuya, hem de bölgenin sorunlarına vakıf olan iki bilim insanı, Prof. Dr. Doğan Kantarcı ve Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar ile, Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Aykut Akdemir ve MUÇEP’ten Neşe Yüzak dört panelist olarak belirlendi. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir