“Daha yeşil, daha adil bir dünyada yaşamak niyetindeyim!”

Yeşil Direniş Ekoloji ve Yaşam Gazetesi “Türkiye’de Koronavirüs Öncesi ve Sonrası Ekoloji Hareketleri” başlığını taşıyan söyleşileri İzmir Barosu Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu üyesi, EGEÇEP Eş Sözcüsü Av. Berna Babaoğlu Ulutaş ile devam ediyor.

Berna hanımın ismini ilk kez 2009 yılında Yuvarlakçaylıların HESlere karşı verdiği mücadele bağlamında duydum. Türkiye genelinde HES direnişinde elde edilen az sayıda başarılardan biri Yuvarlakçaylılara ait. Bu daha sonraki direnişlere bir model olan ilk zaferlerimizden biriydi. “Bugün Yuvarlakçay’ın suyuna bakıp mutluluk duyuyorum, iyi ki HES’e geçit vermemişiz” diyen Berna Babaoğlu Ulutaş’ın mücadelesinin daha eskilere yeşil/ekoloji hareketinin ilk deneyimlerinden biri olan İztuzu’nun ve Caretta Caretta’ların korunması mücadelesine kadar gittiğini görüyoruz. Bugün de mücadelesini yoğun olarak sürdüren Berna hanıma standart sorularımıza ek olarak, Yuvarlakçay direnişi, MUÇEV ve hukuk mücadelesinin bugün bir anlamı kalıp kalmadığını sorduk.

Söyleşi: İsmail Akyıldız / 16 Eylül 2020 / Yeşil Direniş – Ekoloji ve Yaşam Gazetesi

söyleşinin tamamı için; >>  https://www.yesildirenis.com/2020/09/16/av-berna-babaoglu-ulutas-ile-soylesi-daha-yesil-daha-adil-bir-dunyada-yasamak-niyetindeyim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir