Çıtlık ormanlarında rant virüsü kol geziyor !

0

Muğla’nın Ula İlçesine bağlı Çıtlık Mahallesinde, Taşkesiği Mevkiinde, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği tarafından 30 hektar yetişmiş orman alanı endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlendi. Orman İşletmesinin verdiği bilgiye göre kesimin amacı odun üretiminin arttırılmasına katkı sağlamak.

Orman İşletme Şefliğinin ağaçları kesilmek üzere damgalama işlemine başlaması üzerine Çıtlık ve Gökova halkı 14 Şubat 2020 tarihinde söz konusu alanda kalabalık bir etkinlik düzenlemiş ve projeyi protesto etmişti. Daha sonra da Karabörtlen Orman İşletme Şefliğine giderek toplu olarak kesim projesinin iptal edilmesini için dilekçeler vermişti.

Damgalama işlemine bir süre ara verilmesinden sonra geçtiğimiz günlerde işlem hızla tamamlanarak kesim ihalesi de gerçekleştirildi ve orman alanının girişine kesim sahası tabelaları çakıldı.

Bu gelişme üzerine bölge halkı bugün aynı alanda İklim Grevi etkinlikleri çerçevesinde soruna dikkat çekmek için  bir etkinlik daha düzenleyerek bir kez daha yetkilileri projeyi durdurmaya davet etti. Kovid-19 salgını nedeni ile az sayıda katılımcı ile gerçekleştirilen etkinlikte katılımcıların hepsinde maske vardı ve etkinlik sırasında aralarında fiziksel mesafe bırakmaya özen gösterdiler. Etkinlik sırasında kesim alanı tabelalarının dikildiği noktaya “İklim Suç Mahalli” şeridi çekildi. Ayrıca ağaçlara “Orman Kesen Korona Biçer”, “Muğla Cennet Kalsın”, “Orman Alanı, Kesici Niyetle Yaklaşılamaz”, “Orman Ekosistemi Varlığımızın Teminatıdır, Yok Etme”, “İklimi Değil Zihnini Değiştir”, “Salgın Hastalıklarla Mücadele Etmek için Ormanlarla Aranıza Ekolojik Mesafe Koyunuz”, “Çıtlık Ormanlarından Eliniz Çekin” mesajlarını içeren afişler yapıştırıldı. Muğla Çevre Platformu’nun  da destek verdiği etkinlikte Platform Eşsözcülerinden Serdar Denktaş’ın basın bildirisini okumasının ardından eylem sona erdi.

basın duyurusunu izlemek için =>

 

 

Basın Açıklaması Metni >>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir