Bodrum Barajı Milaslıları Yerinden Edecek

0

Milas’ın Kayadere bölgesinde 83 milyon metreküp kapasiteli bir baraj kurarak Bodrum’a su götürmek isteyen DSİ’nin projesine yöre sakinleri karşı çıkıyor. DSİ’nin bütüncül bir planlama yapmadığını belirten çevreciler, projenin kamu yararı değil kamu zararı oluşturacağını savunuyorlar.

Osman Çaklı

DUVAR – Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Muğla’nın Milas ilçesi Kayadere bölgesinde yapılması planlanan ‘Bodrum İçme Suyu Barajı ve Malzeme Ocakları, Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi ve Beton Santrali Projesi’ne yöre halkı tepki gösteriyor. Kayaderesi Çayı üzerine yapılacak barajın, Beçin ve Kavak dağlarında toplanan suyu Bodrum’a ulaştırması planlanıyor. Bölgenin en büyük içme suyu projesi olacak barajla ilgili İkizköy Çevre Komitesi’nden Deniz Gümüşel ve MUÇEP Eş Sözcüsü Umay Karabaş’ın görüşlerini aldık.

BARAJ TARIMI BİTİRECEK, KÖYLER SU ALTINDA KALACAK

ÇED süreci başlatılan proje, gerçekleşmesi durumunda 83 milyon metreküp kapasite ile civardaki en büyük baraj olacak. Yalnızca Bodrum’a içme suyu sağlayacak baraj, Kayadere, İkizköy, Karacahisar, Çamköy, Çamovalı, Gökçeler, Yakaköy, Akyol ve Ekinanbarı köylerindeki su varlığını ve tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek. Baraj yapılırsa Kayadere ve Çamlıca köyleri su altında kalacak.

GazeteDuvar’da yayinlanan haberin tqmamı için;   https://www.gazeteduvar.com.tr/bodruma-su-temin-edecek-baraj-milaslilari-yerinden-edecek-haber-1514197

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir