4-5 Mart’23 – MUÇEP GENEL MECLİS TOPLANTISI – Datça

28. Muçep Genel Meclis Toplantı Notları – 4-5 Mart 2023

4 Mart Cumartesi ve 5 Mart Pazar günleri Datça’da yapılan 28. MUÇEP Genel Meclis Toplantısının notlarına  04/05.03.23-muçep genel meclis toplantı notları linkinden ulaşabilirsiniz…
Toplantılara ilişkin yerel basında çıkan haberlerden bazıları:

Gündem Fethiye: https://gundemfethiye.com/mucep-en-buyuk-halkin-katilimi-toplantisini-secimde-yapacagiz-25101

Haber ve İnsan: https://haberveinsan.com/28-mucep-genel-meclisi-datca-da-toplandi/3332/

Bodrum Yerel Haber: https://www.bodrumyerelhaber.com/index.php/2023/03/06/mucep-genel-meclis-toplantisi-baska-bir-dunya-baska-bir-hayat-mumkun/

Datça Gündem: https://datcagundem.wordpress.com/2023/03/05/28-mucep-genel-meclisi-datcada-toplandi/

Toplantılar sonunda birlikte yapılan basın açıklamasının metni de aşağıda paylaşılmaktadır:

EKOLOJİK VARLIKLARA SALDIRILAR SÜRÜYOR!

 

Ekoloji Hareketleri Konferansı’nda, Konferans gününe giden süreçte gerçekleşen  webinarlarda dile getirilen ekoloji ve siyasi özne olma yaklaşımı Tutum Belgesi’ne yansımıştı. Ardından, hala içinden çıkamadığımız deprem olgusuyla yüzyüze kaldık. Yaşamını yitirenler önünde saygıyla eğiliyoruz.

Konferansta, bugün yaşanan ekolojik krizin temelinde insanın doğayla ilişkisinin niteliğinin dönüşmesinin yattığı, kapitalizmin doğayı metalaştırarak varolduğu, canlı cansız her varlığın metalaştırıldığı bir süreç yaşadığımız çok yerinde bir tespit olarak dile getirildi.

Tutum Belgesi’nde, ekokırımın,  cinskırımının, işçi kırımının   olmadığı başka bir dünyanın    mümkün olduğu; bir avuç zenginin doğaya, yoksullara, kadınlara, Kürtlere, LGBTİ+’lara, mültecilere, engellilere karşı suç işleyenlerden hesap sorulacağı belirtiliyor. Ekolojik varlıklara karşı işlenen suçların sistem tarafından yaratıldığını biliyoruz.

Ekolojinin insanı da kapsadığına, toplumsal sonuçlarına, en açık biçimde yakın zamanda yaşadığımız depremde yaşananlarla tanık olduk, olmaya devam ediyoruz. İlan edilen OHAL, hukuku, temel hak ve özgürlükleri, yok sayıyor; halkın geçinme olanaklarını elinden alıyor. İmar Kanunu’nun kamuya açıklık ilkesiyle uyuşmayan sonraki kararnameler deprem bölgesinde insan dahil tüm canlı varlıkların kar mantığıyla görüldüğünü; kendi geleceği hakkında söz hakkı tanınmadığını ortaya koydu.

Felaketin fırsat bilindiğinin, yok olan hayatların hiç umursanmadığının, felaketi yaratanlara benzer uygulamalara ülkenin her yanında devam edileceğinin farkındayız. Ekolojik yıkımın birkaçını göreceğimiz örnekleri Datça’da gerçekleşiyor. Bu ekolojik yıkımlar covid-19 pandemisinde de sürdürüldü; deprem felaketinde de ara verilmeden devam ediyor. Ekolojik varlıklara saldırılar karşısında hayatı, yaşam alanlarımızı ırk, cins, ulus demeden savunmaya devam edeceğiz. Doğaya/insana karşı insan eliyle suç işlendiğini biliyoruz. Muğla’da yoğun biçimde süren bu saldırı gidişatını durdurmak, değiştirmek zorundayız.

Örneklerini gördüğümüz/göreceğimiz kaçak yapılaşma, yat limanı, desalinasyon  uygulamaları, Kargı Koyu’nu asgari ölçüde koruyan planların değiştirilmesi, doğanın sermeye biriktirme aracı olarak görüldüğünü ortaya koyuyor.  Bu anlayışa meşru her yolla karşı çıktık, çıkmayı sürdüreceğiz. Yapmaya çaba harcadığımız şey yaşamı savunmaktır. Ortak varlıklara saldırıların sürdüğüne, kar güdüsünün  insan olarak bizlerin dışında olmadığımız canlı-cansız hiçbir şeyi umursamadığına daha görünür biçimde tanık oluyoruz.

Yürünmesi gereken yolun uzun olduğunun farkındayız.  Enerji, maden, v.b. “ihtiyaç”  diye önümüze konanlara aslında ihtiyacımız  olmadığını biliyoruz. Toplum olarak en önemli sorunumuzun gerçekten ihtiyacımız olan enerji, gıda, kent hayatının yaşamı sürdürme mantığıyla üretilmesi gerektiğinin; doğayla barışık bir insan hayatının mümkün olduğunun farkında olarak birlikte yaşamayı başaracağız.

Sadece ekmeği değil gülü de istiyoruz. Ekoloji Hareketleri Tutum Belgesi’nde söylendiği gibi, Bizi enkaz altında bırakanları unutmayacağız ve “en büyük halkın katılımı toplantısını seçimde yapacağız”.

Başka bir dünya, başka bir hayat mümkün

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.
05.03.2023   MUĞLA ÇEVRE PLATFOMU

28. MUÇEP Genel Meclis Toplantısı - 4/5 Mart 2023 Basın Açıklaması metnine ulaşmak için

5 Mart 2023 MUÇEP Basın Açıklaması – Datça:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir