Basından: Datçada Çarpık Yapılaşma

Muğla Çevre Platformu Datça Meclisinin Datça’da köylük alanlar çevresindeki çarpık yapılaşmaya ve Datça Belediyesinin ruhsatlandırmasına ilişkin yaptığı basın açıklamasından sonra, Datça Belediyesi Kent Konseyi Su Çalışma Grubu, Datça Kent Konseyi, Datça Çevre ve Kültür Vakfı, İyi Parti, AKP, MHP, Sol Parti, CHP ve HDP gibi siyasi partilerden de bu çarpık kentleşmeye karşı durulmasına dönük görüşler alınmaya çalışıldı ve paylaşımlar yapıldı. Gerek yerel ve gerek ulusal basında da bu konuyla ilgili halkın tepkisine yer veren haberler de yer aldı:
Bu haberlerden bazılarını bir araya getirerek paylaşıyoruz:

Datça Köylerinin Siteleşmesine Karşı Tepkiler – Dosya
Yap-satçıların bu gözükara girişimlerine karşı bir grup Datçalı yurttaş 11.09.2020 tarihinde Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’la görüşerek dosyanın 1. sırasında yer alan dilekçelerini verdiler.
Dosyanın 2. sırasında MUÇEP Datça Meclisinin konuyla ilgili basın açıklaması yer alıyor.
3. Sırada Datça Kent Konseyi Su Grubunun açıklaması var.
4. Sırada da Datça Kent Konseyinin açıklaması yer almaktadır.
Datça köylerinde yaşayan yurttaşların kendi ailelerinin konut sıkıntısını gidermeye yönelik imar düzenlemesinin yap-satçılar tarafından yazlık sitelere dönüştürülerek rant fırsatına dönüştürülmesine karşı dosyada yer alan kuruluşların açıklamaları okuyucular için aydınlatıcı olacaktır…
Kaynak Datçagündem => https://datcagundem.wordpress.com/2020/09/22/datca-koylerinin-11-sitelesmesine-karsi-tepkiler-dosya/bu
Daha önce Datça köy yerleşim alanlarında 1+1 siteleşme sorunuyla ilgili olara, demokratik kuruluşların görüşlerini datçagündem’de bir dosya halinde yayınlamıştık.

Bu konu Datça’da yaşayan yurttaşlar tarafından yoğun bir şekilde tartışılmaya devam ediyor.

Konunun önemi dolayısıyla Datça’da örgütleri olan siyasi partilerin görüşlerinin kamuoyunca bilinmesinin gerekli olduğunu düşünerek partilere soru yönelttik.

CHP İlçe Başkanı Aytaç Kurt’la parti binasında yüz yüze görüşmemiz oldu.

AKP Belediye Meclis Grubu Başkanı Haluk Laçin’in görüşünü telefonla öğrendik.

HDP sorularımızı ilçe örgütü başkanı ve yönetiminin hazırladığı açıklamayla yanıtladı.

MHP İlçe Başkanı Gökhan Akyel önümüzdeki Pazar günü ilçe kongreleri olduğundan yoğunluklarından dolayı yanıt veremeyeceğini, kongreden sonra görüş belirtebileceklerini ifade etti.

İyi Parti İlçe Örgütü Başkanı Recep Ceylan mesaj yoluyla yanıtladı sorularımızı.

Sol Parti ilçe Örgütü’de yazılı bir açıklama ile görüşlerini belirtti, datçagündem’e

Konu ile ilgili yorum yapmadan partilerin görüşlerini yayınlıyoruz.

datçagündem partilere şu soruları yöneltti:

Datça Köylerinin 1+1 Siteleşmesi ve Partilerin Görüşü/Dosya 2
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, köyde yaşayanların çocuklarının ev sahibi olması için Datça’da köylerde 70 veya 85 metrekarelik bağımsız konut imar planına aykırı olarak müteahhitlerin 35-40 metrekarelik 1artı 1 daire yaparak 1 yapıdan 4 daire yapmaları karşısında:

1- köy yerleşim alanlarındaki imar konusunda 1+1 konut yapılmasını, Datça mimarisine, köy dokusuna etkilerini olumlu mu buluyorsunuz, olumsuz mu, neden?

2-Bunun doğanın yok edilerek piyasalaştırılması olup olmadığı konusunda ne düşünüyorsunuz,

3- Bakanlığın Çevre Düzenleme Planı yorumuna dayanan yazısını kabul edilemez mi buluyorsunuz, neden?
Kaynak: Datçagündem =>https://datcagundem.wordpress.com/2020/09/24/datca-koylerinin-11-sitelesmesi-ve-partilerin-gorusu-dosya-2/

Datça’da aykırı yapılaşmaya tepkileri büyüyor
Muğla’nın Datça Yarımadasındaki kaçak yapılaşma ve betonlaşma tehlikesine dikkat çeken Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Datça Meclisi konuyla ilgili açıklama yaptı
Kaynak: Anterhaber=>https://mobil.anterhaber.com/haber/datca-da-aykiri-yapilasmaya-tepkileri-buyuyor/8768/

Datça’yı bekleyen büyük tehlike
Muğla’nın Datça Yarımadası, Bodrum ve Marmaris gibi beton yığını olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten ve konuyu 5,5 milyon takipçisine twitter’da duyuran ünlü tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü, “Köy yerleşim alanlarındaki imar yönetmeliğinin en ‘fazla 85 m2 tabanlı tek bağımsız yapı’ kuralı müteahhitlerce 1+1 odalı 4 bağımsız birim olarak yapılarak Datça’da kıyım yapılıyor” dedi.
Kaynak:Sariipekhaber =>http://www.sariipekhaber.com/2020/09/23/datcayi-bekleyen-buyuk-tehlike/

Datça’da aykırı yapılaşmaya tepkileri büyüyor
Muğla’nın Datça Yarımadasındaki kaçak yapılaşma ve betonlaşma tehlikesine dikkat çeken Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Datça Meclisi konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada “Hepimize ait ortak varlık olan doğaya el konulmasına, özel mülkiyet konusunun kar etme aracı haline getirilmesine ve kamu olarak haklarımızın, varlıklarımızın gasp edilmesine karşıyız” denildi.
Kaynak: Sözcü=>https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/datcada-aykiri-yapilasmaya-tepkileri-buyuyor-6051457/

SIRA DATÇA’NIN KÖYLERİNDE !!!
Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Datça Meclisi , köy yerleşim alanlarında imar plan hükümlerine aykırı yapılaşma tehlikesine dikkat çekerek, Datça Belediyesi’ne yaptıkları itirazı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen cevabı değerlendiren bir basın açıklaması yaparak, bir kez daha “Doğayı giderek tüketen egemen düşüncenin dünyayı sürüklediği sona, iklim krizi ile birlikte bir kez daha dikkat çekiyoruz. ” diyerek yetkilileri uyardılar.
Kaynak: Bodrumaktif=> https://www.bodrumaktif.com/sira-datcanin-koylerinde/Bodrumaktif=> https://www.bodrumaktif.com/sira-datcanin-koylerinde/Bodrumaktif=> https://www.bodrumaktif.com/sira-datcanin-koylerinde/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir