Alfa Olivin Sandras’tan Elini Çek

0

Tarım arazileri, ormanlar, meralar; dereler ve dağlar bir bir yok ediliyor. Maden işletmeleri, HES’ler, RES’ler, JES’ler, BES’ler, GES’ler, termik ve nükleer santraller, taş ocaklarıyla doğa ve yaşam alanları sermayenin yeni pazar alanları oldu.
İklim değişikliğinin hızlanması, iktidarların ve kapitalist şirketlerin umurunda değil. Onların derdi, kasalarının doldurulması. Halkın sağlığıymış, geleceğiymiş; tarım arazilerinin yok edilmesinden dolayı göç etmek zorunda olmuşlar hiç önemli değil. Varsa da yoksa da daha çok kâr hırsı! En büyük pay alma yarışına devam ediyorlar.

Yukarıdaki satırlar MUÇEP’in geçen hafta madenlerle ilgili yaptığı basın duyurusundan!
Doğaya dönük saldırılar hergün artarak sürüyor. Hergün birden çok saldırı/talan haberiyle uyanıyoruz güne. Milas’ta doğal orman yerine plantasyon ile ormanı heba eden, Hisarönü’nde Jeotermal Santral yapılmasına izin veren, dünyayı kirleten termik santrale kömür çıkartmak üzere İkizköy’de köylünün suyunu kesen ve Sandras’ta o güzelim Gökçeova Gölünün tepesindeki dağı, olivin madeni için delen de hep aynı zihniyet… Tüm bu doğa talanı, 3 kuruş para için yapılıyor. Hangi para, dünyadan daha değerli ki?
Alfa Olivin Ula’da mukim, 2008 yılından beri Köyceğiz’de Sandras dağına dadanan bir maden şirketi. Sanayide yüksek ısı gerektiren fırın vb. faaliyetler için kullanılan olivin madeni için o koca dağı, Altınsivri’yi deliyorlar. Web sitelerinde üretimlerinin “15 milyon ton yüksek kalite olivin rezervine sahip olan Altınsivri maden sahasında gerçekleştirilmektedir. Altınsivri, bölgenin en büyük maden sahasıdır.” diye kostaklanıyorlar.
Buna benzer bir alan Norveç’te de var. Koruma altında. Norveçteki benzerleri gibi yüzlerce yıllık karaçam ağaçlarıyla kaplı. 80’den fazla endemik bitki çeşidine sahip bir mıntıka. Hala karlarla kaplı tepeleri, akarsuları, göletleri ile az kalmış biyo-çeşitliliğe sahip bir çevreye daha kıyılıyor!
Bölge tarihi olarak da değerli/kutsal. Alevi erenlerinden Çiçek Baba’ya adanmış bir dağ, Sandras.
Alfa Olivin, şimdi tekrar maden sahasını 10’larca kat daha büyütmek için atak yapıyor. Çevreciler diken üstünde, ÇED için Halkın Katılımı Toplantısına kalabalık bir grup olarak katılıyorlar. Şirket yetkilileri, toplantıyı çevrecilerden gelen tepkiler üzerine şimdilik yapmıyor.
Doğa gönüllüleri Sandras’ta madene izin vermeyeceklerine bir kez daha söz veriyorlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir