“AKLIMIZLA DALGA GEÇMEYİN” DEDİLER, BESA’YA ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADILAR

0

Gündoğan Çetili Burnu’nda Besa Firması tarafından dört yıldır Bo Viera Projesi olarak inşaatı devam eden, 30 dönüm hafriyatı ile denizi doldurarak hakkında hazine ve sivil toplum kuruluşları tarafından açılan davalar sürmesine rağmen, bakanlık ve firma tarafından yapılmak istenen “halkın katılımı toplantısı” (ÇED) vatandaşlar tarafından yaptırılmadı.

Gündoğan Küçükbük Çetili Burnu’nda yapımı devam eden Bo Viera Projesi için, bugün Çevre Şehircilik Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü ve firmanın ÇED Projesini hazırlayan Sistem Mühendislik tarafından, Muhtarlık Binasında halkın katılımı toplantısı yapılmak istendi. Toplantıya , Bodrum Kent Konseyi, Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi, TMMOB Bodrum Temsilcisi, Muğla Çevre Platformu, CHP İlçe Başkanı ile vatandaşların katılı. Katılımcılar, daha önceden de kaymakamlığa verilen “pandemi nedeni ile toplantının yapılmaması” talebini yazılı olarak Ç.Ş.B. Müdürlüğü yetkililerine sundular. Buna rağmen toplantının yapılacağı ifade edilince, projeyi anlatmaya başlayan Sistem Mühendislik katılımcılar tarafından protesto edilerek susturuldu. Katılımcılar “Firma kıyı çizgisini ihlal ederek denizi 30 dönüm doldurmuştur. Hakkında açılan davalar devam etmektedir, hapis ve para cezaları alınmıştır. Şimdi de dolgu kaldırılmadan yapılmak istenen bu çed süreci ve bunun bir parçası olan halkın katılımı toplantısı, hukuken yok hükmündedir” diye itirazda bulundular. İtiraz dilekçeleri, dava dosyaları ve bilir kişi raporları yetkililere sunuldu. STK temsilcileri baştan yapılması gereken ÇED sürecinin şimdi yapılıyor olmasının ise “insanların akılları ile dalga geçmek ” olduğunu ifade ederek, toplantının yapılamadığına dair tutanak düzenlettirerek, yetkililerle birlikte imzaladılar.

Halkın katılımı toplantısına firmanın proje yürütücüsü Sistem Mühendisliğin 8/9 kişilik personelinin de sanki “halk” gibi imza atmış olmaları da dikkatlerden kaçmadı.

Toplantıda yetkililere sunulan itiraz dosyasından bir bölümde , şunlara yer veriliyor:

Bodrumaktif’te yayınlanan yazının tamamını okumak için aşağıdaki linki tıklayınız

http://www.bodrumaktif.com/aklimizla-dalga-gecmeyin-dediler-besaya-ced-toplantisini-yaptirmadilar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir