Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz

0

İkizköy halkı kömür madeni için kesilmek istenen Akbelen Ormanını savunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kesim işçileri Akbelen Ormanına şantiyelerini kurmak üzere gelmiş fakat köylülerin tepkisi ve girişimiyle alanı terk etmek zorunda kalmışlardı.

İki yıldır Akbelen Ormanını savunan İkizköylüler  26 Nisan 2021 Pazartesi günü kesimi durdurmak ve iptal ettirmek için daha önce yaptıkları idari başvuruları takip etmek üzere Milas Orman Müdürlüğünü ziyaret ettiler. Ziyaret sonrası köy meydanında bir araya köylüler Orman İşletme Müdürü ile yapılan görüşme, olası gelişmeler ve bundan sonra yapılacakları üzerine kısa toplantı gerçekleştirdiler fakat toplantı jandarmanın engellemesi ile yarıda kesildi.  Köylüler daha sonra ormanlık alanda süreci anlatan bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Orman Genel Müdürlüğü’ne Ormanları Koruma Görevini Hatırlatıyoruz

 Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mahallesinde bulunan 600 dönümlük ormanda, 2019 yılı Ağustos ayında Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü yerel teşkilatı tarafından başlatılan damgalama çalışması geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Akbelen Ormanı, Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarının Korunması (Bern) Sözleşmesi kapsamında kesin korunması gereken hayvan türleri listesi (Ek Liste II)’nde yer alan onlarca türün üreme, yavru büyütme, barınma ve beslenme alanı. Orman, aynı zamanda başta İkizköy olmak üzere bölge halkı ile Yeniköy Kemerköy termik santraline kömür sağlamak için işletilen açık linyit ocakları arasında kalan son doğal yapı. Madenin ölümcül tozunun köye ulaşmasını engelleyerek bir nebze nefes almamızı sağlıyor. Orman içerisinde yaşayan canlılar kadar bizim de yuvamız. Bize kekikler, mantarlar sunarak beslenmemizi sağlıyor. Ayrıca, ormanların kesilmesi yalnızca çevresinde yaşayan insanları ve diğer canlıları değil, tüm insanlığı etkiliyor. Yapılan çalışmalar ormanların kesilmesinin küresel iklim değişikliğinin şiddetini arttıran önemli sebepler arasında gösteriyor.

Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne verdiğimiz dilekçelerimizde Akbelen Ormanı’nın kullanılması için YK Enerji şirketine verilen iznin Bakanlık olurunun örneğini ve damgalama ve kesim işlemlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mutlak koruma taahhüdü verdiği kuşların üreme ve yavru uçurma dönemi sonrasına ertelenmesini talep etmiştik. Ancak şu ana kadar talebimiz doğrultusunda kesim çalışmaları durdurulmadı. Buna karşın sokağa çıkma sınırlamasının bulunduğu 23 Nisan’da ormanımızda Orman Genel Müdürlüğü adına ağaç kesimi yapacaklarını belirten kesim ekibini girişimlerimiz sonucu biz durdurduk.

İkizköylüler olarak Akbelen Ormanı’nın kesim işleminin tamamen iptalini talep ediyor, Anayasanın Orman Genel Müdürlüğü’ne verdiği ormanları ve içinde barınan tüm canlıları koruma yasal asli görevinizi yerine getirmenizi talep ediyoruz.

Anayasa tarafından biz yurttaşlara verilmiş çevreyi koruma ödevimiz gereği olarak Akbelen Ormanı’nın kesim işleminin iptali için tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna ve yetkililere saygıyla duyururuz.

Son olarak, hafta sonunda Rize ilimizde, kolluk güçlerinin insan onuruna yakışmayan şiddetli müdahalesine rağmen, yine bizim gibi ormanlarını korumaya çalışan İkizdereli dostlarımıza sesleniyoruz: Sadece isimlerimiz benzer değil, insanca yaşam mücadelemizde de ortağız. İkizdere’nin doğasını ve onurlu bir yaşamı savunan insanlarını, ağaçlarını, kuşlarını, deresini tüm İkizköy’ün dayanışma duygularıyla selamlıyoruz.

#SavunmaDevamEdiyor #İkizdereVadisineDokunma #AkbelenOrmanınıVermeyeceğiz

İkizköy Çevre Komitesi    

 KARDOK ( Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği ) 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir