Akbelen Ormanı Davasında 3. Kez Keşif Var!

0

 

8 Ağustos 2022 Pazartesi günü Akbelen Ormanı davasında 3. kez  keşif yapılacak. Keşif öncesi İkizköy Çevre Komitesi yaptığı açıklma ile, tüm İkizköy Dostlarını, yaşam savunucularını, ekoloji mücadelesi veren tüm arkadaşlarımızı, doğanın ve toplumun yararını gözeten tüm demokratik kurumları keşif günü İkizköy’e davet etti.

8 Ağustos Pazartesi İkizköy’de Buluşuyoruz

  • Geçen yıl Nisan ayında, Akbelen Ormanı’nın yok edilerek kömür madeni işletilmesine izin veren kararın iptali için Tarım ve Orman Bakanlığına karşı açtığımız davamızda; Mahkeme bilirkişi incelemesi ve keşfin bir kez daha tekrarlanmasına karar verdi.
  • İlk keşifte avukatlarımız hakarete uğradı; uzmanlarımızın ve davacı olarak bizim konuşmamıza izin verilmedi.
  • İkinci keşiften sonra, 4 uzman “Maden Akbelen Ormanını, tarım alanlarını, zeytinlikleri, su havzasını yok edecek; geri döndürülemez ekolojik yıkım yaratacak” diye vurgulamasına rağmen, rapor sonuç kısmında “ama elektrik üretmemiz lazım” denerek bitirildi.
  • Bu arada, Akbelen Ormanı’nın içinde ve çevresinde zeytinlikler olduğu bilirkişi ve Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından tespit edildi. Şirketin “Zeytincilik Yasası bizi engelliyor” açıklamasını, Danıştay’ın zeytinlikleri madencilik faaliyetlerine açan Maden Yönetmeliği değişikliğinin yürütmesinin durdurulması kararı kaldırıldı. Şirket ve iktidar partileri tarafından Zeytincilik Kanununda benzer bir değişiklik için hazırlık ve lobi yapıldığı ortaya çıktı.
  • Tüm bu hukuki ve politik gelişmeler oladursun, İkizköylüler olarak, dostlarımızla birlikte tam 1 yılı dolduran orman nöbetine devam ediyoruz.
  • Üçüncü keşfe, işte bu dirayetli direnişin, gönüllü hukuk ekibimizin ve gönüllü uzmanlarımızın gücü ve bütün bu yoğun süreçte bizi yalnız bırakmayan İkizköy’ün Dostlarının dayanışması ile gidiyoruz.
  • Bilimsel ve hukuki etikle, vicdan ile hareket edildiğinde, üçüncü keşif ve bilirkişi incelemesinden de, ormanımızın ağacı, kuşu, mantarı, çalısı, toprağı, suyu ile orman olarak korunması ve kömür madeni işletme izninin iptali yönünde bilimsel görüş çıkacağına tüm yüreğimiz ve aklımızla inanıyoruz.
  • Bir kez daha #AkbelenİçinAdalet demek üzere, tüm İkizköy Dostlarını, yaşam savunucularını, ekoloji mücadelesi veren tüm arkadaşlarımızı, doğanın ve toplumun yararını gözeten tüm demokratik kurumları bekliyoruz.
  • En kalabalık halimizle hep birlikte bir kez daha haykırmak için 8 Ağustos Pazartesi günü saat 10:00’da buluşuyoruz:

#AkbelenOrmanınıVermeyeceğiz !

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir