Menteşe Belediyesi çimento fabrikası ruhsatını derhal iptal etmeli

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Menteşe Meclisi, Deştin Çevre Platformu, Bayır Çevre Komitesi ve yöre halkı Menteşe Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. “Çimento fabrikasına hayır” ve “Muğla’da çimento fabrikası istemiyoruz. Temiz hava solumak istiyoruz. Yeşilimize, zeytinimize, balımıza dokunma” pankartları açılan açıklamada ortak basın metnini Gamze Çetinkaya okudu.

Çimento yıkım projesine karşı doğayı ve yaşam alanlarını korumak için altı aydır mücadele ettiklerini, 64 gündür ise Bayır’da direniş çadırında gece gündüz nöbet tuttuklarını söyleyen Çetinkaya, “Yıkım projesinin durdurulması için ilk yapılması gereken Menteşe Belediyesinin verdiği ruhsatın iptal edilmesidir” dedi.

17 Mayıs 2022 tarihinde CHP Genel Merkezinde Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek yapı ruhsatının iptali için söz aldıklarını, 27 Mayıs tarihinde ise Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’la görüşerek bir hafta on günlük sürede amansız fakatsız sorunun çözüleceğinin sözünü aldıklarını hatırlatan Çetinkaya, Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ile de görüşerek taleplerini dile getirdikleri bilgisini verdi.

Kendilerine verilen sözün üzerinden 18 gün geçmesine rağmen yapı ruhsatının iptal edilmediğini ifade eden Çetinkaya, çimento fabrikasının yapımının ise hızla devam ettiğine dikkat çekti.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un Menteşe Belediyesini ziyaret etmesini öğrendiklerini söyleyen Çetinkaya, “Talebimizi iletmek için burada topladık. Yıkım projesi bir an önce durdurulmalı ve doğamızın daha fazla katledilmesine izin verilmemeli. Mücadelemiz çimentocu şirket Muğla’yı terk edene kadar sürecek” dedi.

Haberin tamamı için:
https://www.evrensel.net/haber/463747/muglalilar-mentese-belediyesi-cimento-fabrikasi-ruhsatini-derhal-iptal-etmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir