Yatağan Termik Santrali ile ilgili davamız

1

Kamuoyuna ve Basına,
Muğla 2. İdare Mahkeme’sinin 2020 yılında Turgut Yeraltı Kömür Ocağı hakkında verdiği, kesinleşmiş ÇED gerekli değildir işlemini iptal eden kararını ve dayandığı bilirkişi raporunu dikkate almayan, o bilirkişi raporu ve Mahkeme kararı varken verilmemesi gereken bir ÇED Olumlu kararı ÇŞİD Bakanlığınca ortaya kondu. Bu kararın neden verilmemesi gerektiğinin gerekçelerini Yatağan-Turgutlular ÇED sürecinde Bakanlığa verdikleri dilekçelerle açıklamıştı.
Buna rağmen verilen hukuka aykırı Bakanlık kararının iptali talebiyle Yatağan Turgut köyünden Tayyibe Demirel ile birlikte ekolojiyi, her türlü ortak varlığımızı koruma kaygısı taşıyan MUÇEP Derneği ve Muğla’dan 10 MUÇEP’li hep birlikte dava açtık. Çok daha geniş bir kesimin bizlere destek verdiğini de biliyoruz; bu dayanışma için bütün Muğlalılara teşekkür ediyoruz.
Yatağan Termik Santrali’nin hukuk/mevzuat tanımaz biçimde sürdürdüğü faaliyetler karşısında bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da haklı itirazlarımızı Yatağan/Turgut köylüleriyle birlikte sürdüreceğimizi, yereldeki her doğaseverle doğayı ortak varlıklarımızı, zeytinliklerimizi, suyumuzu, havamızı korumak için dayanışma içinde olacağımızı ve elimizden gelen çabayı harcayacağımızı kamuoyuna bildirmek isteriz.
Kömürsüz bir Muğla’yı özlüyor ve istiyoruz.

Muğla Çevre Platformu - MUÇEP 10.08.2022

1 thought on “Yatağan Termik Santrali ile ilgili davamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir