Muğla Çiçekbaba Dağına Maden Kuşatması

Çiçekbaba Dağı günümüzde ülkemizdeki binlerce dağın kaderini paylaşıyor. Çiçekbaba da Kazdağları, Bolkarlar, Istrancalar, Madra dağı, Cerattepe gibi madencilik faaliyetlerinin tehdidi altında.

Muğla Köyceğiz’de, Yayla ve Çamobası köyleri arasında kalan Çiçekbaba Dağı 2295 metre yüksekliği ile Batı Akdeniz Bölgesi’nin en yüksek dağlarından birisi. Eteklerinde Türkiye’nin en yaşlı anıt karaçam ağaçlarının, endemik bitki ve çiçek türlerinin bulunduğu dağ, buzul gölü ve su kaynaklarıyla çevresindeki Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Beyağaç ilçelerini besliyor. Çiçekbaba yöre folklorunun, kültürünün ve inançlarının da odağında olan bir konumda. Her yıl ağustos ayı son haftasında dağda kurgan geleneği eren şenlikleri yapılıyor. Diğer adı Sandras olan Çiçekbaba Dağı günümüzde ülkemizdeki binlerce dağın kaderini paylaşıyor. Çiçekbaba da Kazdağları, Bolkarlar, Istrancalar, Madra dağı, Cerattepe gibi madencilik faaliyetlerinin tehdidi altında.

DAĞDA ŞU AN 10 MADEN RUHSATI VAR
Özellikle Tıbbı Jeoloji alanında yazdığı kitaplar, yaptığı araştırmalarla tanınan Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Eşref Atabey’le Çiçekbaba dağını tehdit eden madencilik faaliyetlerini konuştuk. Atabey’in verdiği bilgilere göre Çiçekbaba Dağı’nda işletme izni alan 3 adet olivin madeni, ihale aşaması tamamlanmış 4 adet dördüncü grup maden, 1 adet krom madeni, 2 adet mermer olmak üzere 10 adet maden ruhsatı var. Yayla köyü yakınlarındaki Alfa Olivin şirketine ait 1902,43 hektar büyüklüğündeki sahanın, 20,49 hektarında maden işletme izni için de madene “ÇED Gerekli Değildir Belgesi” kararı verilmiş. Yine Yayla köyü sınırları içindeki Egamin Olivin şirketine ait krom-olivin ocağının da toplam 20,25 hektarlık ruh at alanları var. Çamobası köyü yakınındaki Efes Olivin şirketine ait olivin ocağının da ÇED alanının yaklaşık 24,55 hektarlık kısmında IV. Grup Olivin Ocağı İşletmeciliği gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Evrensel Gazetesinden Özer Akdemir’in haberinin tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz
https://www.evrensel.net/haber/421051/mugla-cicekbaba-dagina-maden-kusatmasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir