Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi ve Marmaris MUÇEP Meclisinden yurttaşlar,  Sinpaş’ın Kızılkum mevkiinde başlattığı bütünleşik projesi ile ilgili ÇED Gerekli Değildir  kararı için açtığı davanın duruşmasına kalabalık bir grupla katıldı. Grup, daha sonra MUÇEP Menteşe Meclisinin Deştin Çimento Fabrikasına karşı belediye tarafından verilen ruhsatın iptali için Menteşe Belediyesi önünde protesto eden Deştinlillere desteğe gitti. Aşağıda Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesinin konuyla ilgili basın açıklaması yer almaktadır:

Değerli Basın Mensubu,

Bugün Muğla 3.İdare Mahkemesinde, Marmaris Kent Konseyi olarak ormanımıza, denizimize, toprağımıza, kentimize ve demokrasiye sahip çıkma adına Sinpaş’ın İçmeler Kızılkum mevkiinde başlattığı entegre projesi için açmış olduğumuz “ÇED gerekli değildir” kararının iptali istemli davanın karar duruşması yapıldı. Proje otel, 1407 devre mülk, 250 villa, yat yanaşma yeri, aquapark, AVM vb. gibi yapıları içeriyordu.
Şirket “arsamız var”, “ruhsatımız var” ve (dinamit için) “gerekli izinlerimiz var” diyerek yarattığı doğa tahribatını savunarak davanın reddini istedi. Davacı taraf olarak yaptığımız konuşmada projenin 4 etap olduğu halde 2 etabını ÇED’e sokarak hukuku aldattığını, ÇED’ den etap kaçırdığını ki bu yönde Danıştay kararları bulunduğunu ifade ettik. Ayrıca dosyada 2 bilirkişi raporu olduğunu ve heyetin oybirliği ile “ÇED gereklidir” diye rapor sunduğunu; yine yaptığımız şikayet sonucunda açılan savcılık soruşturması sonucunda düzenlenmiş üçüncü bir bilirkişi olduğunu, dava dosyasına sunduğumuzun altını çizdik. Bu bilirkişi heyetinin de “25 dönüm milli park alanının tahrip edildiği ve izinsiz yol açıldığını” raporunda belgelediğini ifade ettik. Yangında dahi çocuklarımız mesailerini bitirip yangının söndürülmesine destek vermek için alana koşarken, Sinpaş’ın inşaat yasağına rağmen inşaata devam ettiğini delilleri ile ispat ettik. Alanın dinamitlerle tamamen mermer ocağı görüntüsüne döndürüldüğünü, kıyının parçalanan kayalar ile doldurulduğunu, bilirkişi incelemesi sonrasında milli park talanın bir kat daha artırıldığını sadece oranın değil ,İçmeler Asparan arası yolların bile çıkan hafriyatlarla doldurulduğunu hatta Hisarönü 142 parselin dahi bu kayalar ve kumlarla doldurulduğunu söyledik. Devamında arsaları ve ruhsatları
olmasının firmaya milli parkımızı talan etme, dinamit kullanma ve ne istersem yaparım hakkı vermediğini özellikle belirttik. Alamos şirketinin de ruhsatı olduğunu ama herkesin çok büyük bir
eylemle doğamızın katledilmesine engel olduğunu ve ruhsatının iptal edildiğini hatırlatarak İliç’ deki şirketin de ruhsatı olduğunu ama topraklarımızı zehirlemesine izin vermemek için mücadele edildiğini de ekleyerek “iptal” kararının verilmesini talep ettik.
Avukatlarımızın ilettiğine göre mahkeme 15-20 gün içinde dava konusu hakkında kararını verecek. Ama biz şimdiden kazandık diyoruz! Neden mi? Marmaris’i diğer turizm yerlerinden farklı kılan doğal zenginliğinin ve güzelliğinin yaşadığımız yangınlar ile çoğunu kaybeden ve yangın ihtimalleri ile daha da fazlasını kaybetme riski taşıyan kentimize sahip çıktık. Çünkü verdiğimiz mücadele meşru ve haklı bir mücadele.
İlginizi rica ederiz.
Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi  05.07.2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir